Wydawałoby się, że problem otyłości to nie jest problem dla psychologa, ale dla dietetyka. Obecnie podejście holistyczne do człowieka wskazuje na konieczność zajęcia się tym zjawiskiem w sposób całościowy.
Otyłość to również często obniżona samoocena, trudności w motywacji do zmiany, obniżenie nastroju, trudności w relacjach. To są już problemy zdecydowanie psychologiczne, które często wzajemnie napędzają się z zaburzeniami odżywiania.
W czym konkretnie pomoże nam psycholog podczas odchudzania?
- Pomoże zdiagnozować trudność w rozpoczęciu diety – omówi przyczyny, korzyści oraz błędy żywieniowe.
- Zmotywuje do działania, jeśli nam motywacji zabraknie.
- Zdiagnozuje problem jedzenia emocjonalnego poprzez przyjrzenie się mechanizmom behawioralnym jedzenia.
- Zadba, aby nie wróciły złe nawyki żywieniowe.
- Pomoże uporać się z kompleksami.
Istnieje wiele różnych form pracy terapeutycznej. Najbardziej popularną jest psychoterapia indywidualna. Istnieje wiele nurtów psychoterapeutycznych i to, jakiego terapeutę wybierzemy, zależy od naszych oczekiwań i przekonań. Terapie zajmujące się zjawiskami żywienia to przede wszystkim psychoterapia poznawczo-behawioralna badająca głównie zniekształcenia poznawcze, które determinują nasze wybory nieadaptacyjnych zachowań. Zaburzeniami odżywiania zajmuje się również psychoterapia psychodynamiczna badająca nasze konflikty wewnętrzne.
Pomocne w odchudzaniu są również grupy terapeutyczne, grupy wsparcia, czy różnego rodzaju treningi motywacyjne.
Istnieje wiele form pomocy i warto z nich korzystać, ponieważ samemu nie jest łatwo uporać się ze wszystkim, co nas trapi.
Podjęcie terapii zależy jednak od osoby, która chce się zmienić. Jest to proces bardzo trudny i wymagający odwagi. Warto jednak sięgnąć po pomoc, bo zmiana jest dużym sukcesem.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >