W czym pomoże nam psycholog podczas odchudzania?

Wydawałoby się, że problem otyłości to nie jest problem dla psychologa, ale dla dietetyka. Obecnie podejście holistyczne do człowieka wskazuje na konieczność zajęcia się tym zjawiskiem w sposób całościowy.

Otyłość to również często obniżona samoocena, trudności w motywacji do zmiany, obniżenie nastroju, trudności w relacjach. To są już problemy zdecydowanie psychologiczne, które często wzajemnie napędzają się z zaburzeniami odżywiania.

Wybierz najlepszy pakiet dietetyczny

W czym konkretnie pomoże nam psycholog podczas odchudzania?

  • Pomoże zdiagnozować trudność w rozpoczęciu diety – omówi przyczyny, korzyści oraz błędy żywieniowe.
  • Zmotywuje do działania, jeśli nam motywacji zabraknie.
  • Zdiagnozuje problem jedzenia emocjonalnego poprzez przyjrzenie się mechanizmom behawioralnym jedzenia.
  • Zadba, aby nie wróciły złe nawyki żywieniowe.
  • Pomoże uporać się z kompleksami.

Istnieje wiele różnych form pracy terapeutycznej. Najbardziej popularną jest psychoterapia indywidualna. Istnieje wiele nurtów psychoterapeutycznych i to, jakiego terapeutę wybierzemy, zależy od naszych oczekiwań i przekonań. Terapie zajmujące się zjawiskami żywienia to przede wszystkim psychoterapia poznawczo-behawioralna badająca głównie zniekształcenia poznawcze, które determinują nasze wybory nieadaptacyjnych zachowań. Zaburzeniami odżywiania zajmuje się również psychoterapia psychodynamiczna badająca nasze konflikty wewnętrzne.

Pomocne w odchudzaniu są również grupy terapeutyczne, grupy wsparcia, czy różnego rodzaju treningi motywacyjne.

Istnieje wiele form pomocy i warto z nich korzystać, ponieważ samemu nie jest łatwo uporać się ze wszystkim, co nas trapi.

Podjęcie terapii zależy jednak od osoby, która chce się zmienić. Jest to proces bardzo trudny i wymagający odwagi. Warto jednak sięgnąć po pomoc, bo zmiana jest dużym sukcesem.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >