Wszyscy znamy zagrożenia zdrowotne związane z otyłością. Wiemy, że osoby ze znaczną nadwagą cierpią na zaburzenia układu krążenia, zaburzenia żołądkowe, żylaki czy też cukrzycę. Otyłe kobiety mają problemy z poczęciem dziecka albo z utrzymaniem ciąży. Dodatkowo występują problemy oddechowe, zaburzenia hormonalne i wiele innych chorób.
Nie o tym jednak chcę tutaj pisać. Skoncentruję się na utrudnieniach związanych z codziennym funkcjonowaniem, które niestety często dotykają osoby z nadwagą. Wiemy, że ludzie otyli z reguły wydają się mniej atrakcyjni fizycznie niż ich szczupli koledzy. Niestety, mają oni także znacznie gorzej w życiu. Są uznawani za mniej inteligentnych niż osoby atrakcyjne, którym przypisuje się wyższe IQ oraz większą siłę perswazji.
Badania pokazują, że otyli osiągają mniejsze sukcesy zarówno na gruncie zawodowym, jak i prywatnym. Co ciekawe, ludzie atrakcyjni są oceniani wyżej zarówno w kategoriach szczęścia osobistego, jak i kompetencji zawodowych. Oczywiście badania te dotyczą jedynie atrybucji, czyli oceny przez innych, a nie faktów. Inteligencja nie wiąże się z wyglądem zewnętrznym. Jednak ludzie lubią myśleć w kategoriach domykania – ktoś, kto jest atrakcyjny, musi być również mądry i szczęśliwy. Co ciekawe, takim ludziom pomaga się znacznie chętniej niż ich nieatrakcyjnym kolegom.
Osoby otyłe często mają niższą samoocenę. To powoduje, że nie wierzą, aby było je stać na wiele, i wiążą się z partnerami, którzy z założenia mogą nie spełniać ich oczekiwań. Często całe życie próbują rekompensować swój wygląd zachowaniem. Starają się nadrabiać ewentualne braki, dostrzegalne jedynie przez nich samych i utrwalane przez stereotypy funkcjonujące w społeczeństwie. Podobnie dzieje się w pracy. Otyli pracownicy często starają się znacznie bardziej niż inni, mimo to zarabiają mniej. Ich wysiłki nie są nagradzane. Dzieje się tak głównie dlatego, że oni sami nie wierzą w siebie i nie potrafią zawalczyć o swoje. Niestety, to właśnie ta zaniżona samoocena przyczynia się do wielu niepowodzeń osób otyłych, które nie widzą możliwości zmiany. Żeby móc się zmienić, żeby zrobić dla siebie coś dobrego, trzeba się choć trochę lubić.
Nie traćcie jednak nadziei. Drzwi nie są zamknięte. Przede wszystkim warto przyjąć założenie, że nie jest najważniejsze to, jak ktoś nas ocenia, ale jak my widzimy siebie. Pozytywne myślenie znacznie poprawia samopoczucie i wpływa na lepszy odbiór przez innych. Może warto spróbować? W końcu nic nie tracimy, jedynie niechęć do siebie i brak motywacji do zmiany… a tego na pewno warto się pozbyć.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >