Siła oddechu - jak się zrelaksować

Oddychać umie każdy z nas. Uczymy się tego już w chwili narodzin. Bez oddechu nie moglibyśmy żyć. Jest to jeden z najbardziej naturalnych odruchów człowieka.

Niestety, nie każdy z nas umie oddychać właściwie. Zauważmy, że kiedy jesteśmy zrelaksowani, kiedy zasypiamy, nasz oddech jest spokojny i głęboki. I taki właśnie powinien być. Wielu z nas jednak często o tym zapomina. Oddychamy płytko i z przerwami. Nie dostarczamy do mózgu właściwiej ilości tlenu, co skutkuje trudnościami w koncentracji oraz zaburzeniami procesów myślowych. To normalne, że kiedy jesteśmy zestresowani, nasz oddech staje się spłycony. Tak działa fizjologia.

Co jednak robić, aby przez większość czasu oddychać właściwie?

Przede wszystkim powinniśmy być świadomi swojego oddechu. Koncentrujmy się na wdechu, postarajmy się nabrać jak najwięcej powietrza i wypuszczać je, licząc do czterech. Technika ta pozwala się zrelaksować.

Bardzo ważną umiejętnością jest oddychanie przeponą. Usiądźcie wyprostowani, połóżcie ręce na kolanach i postarajcie się napełnić powietrzem całą jamę brzuszną. Obserwujcie, jak brzuch wypełnia się jak balon, a następnie wypuście powietrze. Powtarzajcie tę czynność przynajmniej raz dziennie. Od razu zaobserwujecie poprawę samopoczucia, zmniejszenie napięcia nerwowego i polepszenie funkcji pamięci.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: odpoczynek