Sposób żucia pokarmu ma wpływ na proces odchudzania

Kiedy byliśmy dziećmi, jedzenie sprawiało nam większą przyjemność. Każdy kęs trzymaliśmy bowiem w ustach długo, aż został całkowicie pogryziony. Teraz, kiedy żyjemy w ciągłym pędzie, jemy w biegu, łykamy jedzenie, zapominając o gryzieniu.

Wydawałoby się, że jest to najmniej ważny aspekt spożywania pokarmów, a jednak badania wskazują, że świadome gryzienie znacznie wpływa na wielkość zjedzonej porcji. Jeśli pokarm przeżujemy właściwie, a więc około 30 razy, wielkość naszych posiłków zmniejszy się mniej więcej o 10%.

Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze, gryzienie jest początkowym etapem trawienia, a więc dopiero właściwie zmiażdżony pokarm może być dobrze przetrawiony w układzie trawiennym.

Po drugie, świadome i właściwe przeżuwanie powoduje, że jemy trochę wolniej, a do mózgu szybciej dociera informacja o tym, że już jesteśmy nasyceni. Kiedy pochłaniamy potrawy w biegu, nasz układ nerowy nie ma kiedy otrzymać informacji o tym, że już zaspokoiliśmy głód, przez co zwykle się przejadamy.

Po trzecie, kiedy gryziemy wolno i długo, pokarm jest lepiej przyswajany.

Jakie jeszcze korzyści czerpiemy z właściwego przeżuwania pokarmów? Świadome gryzienie:

  • powoduje lepsze dotarcie informacji do ośrodka głodu,
  • hamuje nadmierny apetyt,
  • redukuje napięcie – pomaga skoncentrować się na przyjemnej czynności, rozkoszować się jedzeniem,
  • pomaga poznać różne aspekty jedzenia – jego zapach, kolor, smak,
  • wpływa na prawidłowe trawienie.

Całkiem sporo korzyści, prawda? Może więc warto zastanowić się nad zwolnieniem tempa i bardziej świadomym podchodzeniem do posiłków?

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >