Dla rozwoju naszej osobowości, tożsamości, poczucia bycia na właściwym miejscu kluczowe są doświadczenia dzieciństwa. Wtedy to dziecko nabywa kompetencji społecznych, które prowadzą do rozwoju jego tożsamości, poczucia życiowego spełnienia. Dziecko musi przeżyć symboliczne rozstanie z rodzicem, poczuć swoją bezradność, odrywając się od symbiozy z matką aż do momentu, kiedy dojdzie do relacji niezależnej. Kiedy rodzina jest spokojna i zaspokaja emocjonalne potrzeby dziecka, ono rozwija spójną tożsamość, a także umiejętność takiego współżycia z ludźmi, które pozwoli im realizować siebie.
Bardzo ważne są konkretne granice i zasady wyznaczane w stabilnej rodzinie. Dziecko wówczas uczy się dostosowywania do nich.
Badania wykazały, że u dzieci cechy takie jak pewność siebie, przedsiębiorczość i zdolność radzenia sobie z przeciwnościami kształtuje się wtedy, kiedy są traktowane z szacunkiem i wychowywane są w określonej hierarchii wartości.
Bardzo ważne jest wychowanie w zdrowej, stabilnej rodzinie. Wszystko, czego nauczymy się właśnie tam, rzutuje na nasze przyszłe życie. Dla dziecka podstawową wartością jest poczucie bezpieczeństwa oraz akceptacji i miłości. Jeśli uda nam się wychować w takim domu, będziemy bardziej pewni siebie, łatwiej będzie nam osiągać założone cele. Nie będziemy tak bardzo bać się różnych spraw. Łatwiej będzie nam założyć własną rodzinę. Dzieje się tak dlatego, że paradoksalnie z rodziny dysfunkcyjnej trudniej jest wyjść, niż ze zwykłej, stabilnej.
Kolejnym istotnym czynnikiem jest stawianie dziecku jasnych granic oraz przestrzeganie ról społecznych. Dziecko wychowywane bez granic, któremu pozwala się na wszystko, w efekcie żyje w stałym niepokoju, bo brak granic rodzi niepokój. Nie wiemy, jak się zachować. Ciągle musimy testować i sprawdzać, a każde nowe doświadczenie rodzi lęk. Dzieci wychowywane bez granic często trafiają do gabinetów psychoterapeutów z trudnościami w radzeniu sobie z lękiem, z konfliktami w relacjach, napadami paniki. Dzieje się tak właśnie z powodu braku zasobów i umiejętności funkcjonowania w konkretnych ramach granic.
Dla zdrowego rozwoju psychicznego dziecka bardzo ważne są również jasne role w rodzinie. Rodzice zawsze są naszymi rodzicami. Matce nie wolno robić z córki swojej przyjaciółki. Musi istnieć hierarchia i autorytet. To pozwala na spokojne wychowanie i jasne warunki.
Każdy z nas wie, że jeśli coś jest jasne, nic nas nie zaskakuje, jest nam łatwiej odnaleźć się w danej sytuacji. Tak też powinna funkcjonować zdrowa rodzina, w której dziecko ma poczucie stabilizacji, co zdecydowanie wpływa na jakość jego rozwoju i nabycie zasobów, pozwalających zdrowo funkcjonować w dorosłym życiu.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >