Przyzwyczajenie - to da się zmienić

Nawyk, czynność automatyczna. Psychologowie określają przyzwyczajenie jako automatycznie wykonywaną czynność. Każdy z nas ma swoje nawyki i każdy wie, że je wykształcił w czasie. Niestety, nie każdy ma poczucie kontroli nad nimi i uważa, że może je zmienić. Myśląc o naszych przyzwyczajeniach, często mówimy „nie, tego nie da się zmienić, ja już tak mam”. Tak by było, gdyby to właśnie nawyki rządziły naszym charakterem. Zapominamy, że jest zupełnie inaczej.

Przyzwyczajenie można modyfikować w dowolny sposób.

Wybierz najlepszy pakiet dietetyczny

Niech każdy pomyśli o tym, jak  uczył się jeździć samochodem. Na początku czynność nie była automatyczna. Przed każdym skrętem w lewo myśleliśmy: „teraz muszę wrzucić kierunkowskaz,  przyhamować, zredukować bieg, dobra, skręcam”. Po jakimś czasie (dla każdego indywidualnym) czynność ta stała się automatyczna i podczas jazdy samochodem robimy to automatycznie, nie myślimy o każdym elemencie zadania, dodatkowo wykonując przy tym inne czynności – rozmawiamy przez telefon (oczywiście, przez zestaw słuchawkowy), pijemy kawę itd. Czynność stała się automatyczna. Tak właśnie się uczymy. Nabywamy nawyki.

Podobnie jest z trybem życia. Przyzwyczajamy się do pewnych zachowań, do jedzenia, do podjadania, do aktywności fizycznej. Codziennie powtarzamy swój schemat. Tylko to my mamy nad nim kontrolę, bo to my się go wyuczyliśmy z takich, czy innych powodów.

Jeśli jednak naszym celem jest zmiana przyzwyczajeń, to jak zrobić?

Przypomnijmy sobie sytuację, kiedy zmieniamy swoje życie, bo zmusza nas do tego życie. Wówczas okazuje się, że przyzwyczajamy się do rzeczy, o których wcześniej myśleliśmy, że zupełnie nie przywykniemy. Ilu z nas bało się jeździć na nartach i mówiło, że nigdy nie da rady? A ilu z nas teraz nie wyobraża sobie zimy bez nart? Podobnie jest z jedzeniem. Jeśli przyzwyczailiśmy nasz organizm do niezdrowego jedzenia, możemy go również przyzwyczaić do zdrowego. Trzeba jedynie wytrzymać jakiś czas oraz stosować się do poniższych zasad:

  • Zrób rachunek sumienia i pomyśl o konkretnej zmianie. Co chcę zmienić?
  • Przyjrzyj się niedobrym nawykom. Co robię nie tak?
  • Zaplanuj zmianę ze szczegółami (przypomnij sobie jazdę samochodem).
  • Wprowadzaj w życie zmiany małymi krokami. Nie planuj za dużo. Jeśli zmieniam żywienie, to skupiam się na tym. Następne zmiany przyjdą później.
  • Ćwicz nowe czynności, aby to one stały się Twoim nowym nawykiem.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >