Pokonaj myślenie, że się nie da

Sami jesteśmy sobie winni, gdyż bardzo często ograniczamy się stwierdzeniami „nie da się”, „to mi się nie uda”. Chcemy dokonać jakiejś zmiany, planujemy, że zaczniemy prowadzić zdrowy tryb życia, mamy przygotwać coś do pracy, a ciągle odwlekamy rozpoczęcie działania, ciągle coś nas rozprasza, odciąga, kolejne „ważne” rzeczy wyskakują jak z pudełka. Znacie to?

 

Przykładowo: musicie sie pouczyć, a tu nagle okazuje się, że w tej chwili trzeba posprzątać pokój, zjeść kolejną kanapkę albo zrobić zaległe pranie? Tak właśnie działamy. A jeśli dodatkowo nasz wewnętrzny głos mówi nam, że nie ma sensu zaczynać jakiejś czynności, bo i tak się nie uda, z góry skazujemy się na porażkę. Poddajemy się już na wstępie. Dlaczego tak się dzieje?

Wynika to z naszych wewnętrznych przekonań, które drzemią w nas od czasów dzieciństwa. Nie wierzymy w siebie, nie chcemy się konfrontować z tym, że coś mogłoby się nam nie udać. Lepiej w ogóle zrezygnować z danego działania, wtedy na pewno nie poniesiemy porażki. Tak myślimy. Nie jest to racjonalne, ale właśnie tak działają schematy myślowe.

Jak to zmienić?

  • Przede wszystkim podyskutujmy ze sobą. Zadajmy sobie pytanie: „Dlaczego nie chcę w ogóle zaczynać?”. Może boję się porażki, może nie mam siły, a może i tak nie wierzę, że się uda, więc po co. No właśnie, po co? Po to, aby się przełamać. Jeśli to zrobimy, może się okazać, że dana czynność nie była taka straszna, jak nam się wydawało. „Już nie muszę się bać, bo okazałam się silna – spróbowałam”. To pierwszy krok do sukcesu.
  • Miejmy świadomość naszych schematycznych procesów myślowych, tego, jak działamy i z czego to wynika.
  • Planujmy działania, wypisując je na kartce – gdy coś zapiszemy, zdecydowanie łatwiej jest nam to zweryfikować.
  • Wizualizujmy sobie efekty naszego działania – jak będę się czuć, kiedy uda mi się trzymać planu?
  • Postarajmy się lęk przed porażką przekuć na lęk przed niepodejmowaniem próby działania.
  • Dyskutujmy ze sobą – może się okazać, że strach przed porażką to jedynie nasz wymysł i nic nie wskazuje na to, że nam się nie uda.

Pamiętajmy, że w życiu to my decydujemy, jak będziemy postępować. Jeśli w coś wierzymy, istnieje duża szansa, że uda nam się osiągnąć zamierzony cel.

Powodzenia!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >