Jedz uważnie - nie utyjesz

Jemy w biegu, byle co, byle szybciej. Takie czasy? Brak czasu? Być może, ale nie jest to właściwe. Później borykamy się z nadwagą, trudnościami z trawieniem, kłopotami zdrowotnymi.

Warto?

Pewnie, że nie! Myślę, że każdy z nas może przyjrzeć się choć trochę temu, co je oraz jak je i zmienić te zasady, które po prostu nie są zdrowe. Zaoszczędzimy przede wszystkim zdrowie, ale i czas na wizyty lekarskie, stres związany z nadwagą, później dietą.

Może warto zacząć od teraz?

Przyjrzyjmy się temu, co jemy. Czy są to zdrowe potrawy przygotowane ze świeżych produktów, czy może przygotowujemy wszystko z półproduktów albo jemy dania gotowe, fast foody? Każdy wie, że zdrowe jest jedynie jedzenie przygotowywane w domu, kiedy wiemy, co wkładamy do garnka. Proste potrawy nie są zbyt skomplikowane i nie zajmują aż tyle czasu, abyśmy nie mogli ich przygotować z dnia na dzień. Poświęćmy chociaż kilka chwil, aby zastanowić się, co możemy zjeść następnego dnia, co będzie dla nas dobre i zdrowe. Później już wystarczy przygotować posiłki na cały dzień i po prostu je ze sobą zabrać do pracy. Jest to prostszy i mniej czasochłonny sposób, aby jeść zdrowo. Jeśli już rano wychodzę z domu z przygotowanym drugim śniadaniem i obiadem, nie potrzebuję się martwić o te posiłki w ciągu dnia. Nie mam też ochoty podjadać w trakcie pracy. Mogę zaplanować sobie przerwy na jedzenie, co sprawi, że nie dość, że będziemy zdrowsi o i jeszcze bardziej wydajni w pracy, ponieważ mamy już gotowe dania i nie tracimy czasu na wyjścia do sklepu czy też baru.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest sposób, w jaki jemy. Postarajmy się znaleźć trochę czasu na zjedzenie. Nie jedzmy w biegu. Jeśli chcemy zjeść obiad, poświęćmy na to 20 minut. Jedzmy przy stole, używając sztućców, nie róbmy tego przy biurku, przed telewizorem, na kanapie. Jeśli jemy, koncentrujmy się właśnie na tym. Przeżuwajmy powoli, smakujmy jedzenie. Do naszego mózgu sygnał o sytości dociera dopiero po około 15. minutach, więc jeśli wydłużymy czas jedzenia, zjemy mniej, a właściwie dokładnie tyle, ile nam potrzeba. Posiłki można wykorzystać do wspólnego czasu z rodziną. To bardzo scala. Wspólne posiłki są elementem życia rodziny, więc może warto je celebrować i koncentrować się właśnie na tym konkretnym posiłku, konkretnej chwili. To bardzo cenne doświadczenie, w przeciwieństwie do jedzenia w biegu, które nic nam nie daje.

Pamiętajmy, że jedzenie jest wyśmienite, możemy jeść wszystko, ale z umiarem i uwagą. Wtedy nie będziemy mieć żadnych jego skutków ubocznych w postaci zbędnych kilogramów, przymusu diety czy też gorszego zdrowia. Dbajmy o siebie!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >