Czym jest anarchia żywieniowa?

Wielu z nas słyszało o zaburzeniach odżywiania takich jak anoreksja czy też bulimia. Wiemy mniej więcej, z czym są one związane. Termin anarchia żywieniowa nie jest tak dobrze znany, ale dotyczy również zaburzeń odżywiania.

 

Jest to niespecyficzne zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się totalnym chaosem żywieniowym. Osoby cierpiące na to zaburzenie unikają regularnych pór żywienia, często podjadają przez cały dzień, pomijając główne posiłki. Często jedzą małe porcje, ale potrafią jeść przez cały dzień. Zdrowy człowiek je przynajmniej śniadanie i obiad, ewentualnie obiadokolację. Osoby będące w anarchii żywieniowej nie jedzą żadnego stałego posiłku. Problem też leży w tym, co spożywają. Często są to gotowe dania, jedzone wprost z opakowania bądź ewentualnie półprodukty. Zaburzenie to charakteryzuje się również tym, że nie jemy przy stole, ale gdzie popadnie, nie używamy do tego sztućców, nie celebrujemy jedzenia. Skutkuje to często znacznym pogorszeniem stanu zdrowia, często otyłością bądź zaburzeniami, związanymi ze złym trybem żywienia.

Pewnie czytając ten tekst każdy zastanawia się, czy już jest chory – otóż wielu z nas zdarza się tak właśnie zachowywać, kiedy jesteśmy zaganiani i nie mamy czasu. To jeszcze nie świadczy o chorobie. Zaburzenie można podejrzewać, jeśli robimy tak stale, nawet mając dużo czasu. Przyglądajmy się sobie i pamiętajmy, że jedzenie jest bardzo ważne i sposób, w jaki jemy znacznie wpływa na nasze zdrowie, a nawet życie.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: żywienie