Warto pochrzanić, oj warto!

Chrzan pospolity (Armoracia rusticana), ludowe nazwy: warzęcha, warzucha. Czy wiesz, że są to rośliny z rodziny kapustowatych? W Polsce występuje pospolicie na całym obszarze.

Często spotykany w polskiej kuchni i w naszym jadłospisie jako ważne warzywo przyprawowe.

Znamy i wykorzystujemy długi, mięsisty korzeń o barwie jasnożółtej, na przekroju biały. O bardzo silnym aromacie i ostrym smaku. Przekonujemy się o tym szczególnie trąc go na tarce i przyprawiając jajka, ćwikłę czy wędlinę. Lubiany i powszechnie stosowany. Duże mięsiste liście świetnie sprawdzają się do kiszenia ogórków.

No i dobrze!

Idzie deszczowa jesień, zimna zima. Mówią, że będzie znowu kolejna zima stulecia!

Chrzan, dzięki dużej ilości witaminy C, skutecznie wzmacnia nasz system odpornościowy. Korzeń chrzanu zawiera również: m.in. glikozyd sinigryna, prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminę E, sole mineralne (wapń, potas, fosfor, siarka, magnez, żelazo), olejek eteryczny, cukry, enzymy. Ma też działanie grzybobójcze i bakteriobójcze, przeciwwirusowe, wykrztuśne oraz niewielkie moczopędne i przeciwreumatyczne, pobudza wydzielanie soków trawiennych. Stosowany jest przy uciążliwym kaszlu i zapaleniu oskrzeli, przy anemii, zaburzeniach trawienia. chorobach reumatycznych i przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych (ale nie przy marskości wątroby). Jest też nieocenionym lekarstwem przy męczącym katarze. Zewnętrznie okładów ze świeżo utartego korzenia używa się przy chorobach reumatycznych i nerwobólach.

A więc mamy fantastyczne lekarstwo na naszych jesienno-zimowo-wiosennych talerzach!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: rośliny, warzywa