Rukiew wodna to roślina należąca do rodziny kapustowatych. Nazwa zwyczajowa to rzeżucha wodna. Roślina pochodzi z Europy i Azji, ale obecnie występuje na wszystkich kontynentach.
U nas spotyka się ją rzadko, głównie w zachodniej części kraju. Brak jej w Polsce północno-wschodniej i południowo-wschodniej. Dawniej była to roślina uprawna.
Obecnie szczególnie ceniona jest w kuchni Normandii. Była jedną z ulubionych potraw Napoleona. Wymieniono ją też jako pozycję w menu weselnym (miniaturowe tarty ze szparagami i rukwią wodną) księcia Williama i księżnej Kate w pałacu Buckingham w kwietniu 2011 roku.
Jej łodygi mogą dorastać nawet do 300 cm, ma drobne białe kwiaty zebrane w grona. Jest rośliną wodną, wymaga więc dużej wilgotności podłoża. Rośnie wokół stawów i strumieni. Jadalne są jej liście oraz młode rośliny w całości. Ma nieco pieprzny smak podobny do rzeżuchy.
Liście mogą być gotowane, podawane w zupie, w sałatkach czy w kanapkach. Z rukwi można także zrobić napój, który stosuje się w awitaminozach. Jest źródłem wielu witamin, takich jak A, K, B1, B2, C, kwas foliowy. Zawiera również wapń, potas i magnez. Ma działanie moczopędne oraz tonizujące dla żołądka. Jest bogata w antyoksydanty, niezwykle cenne dla nas w walce z wolnymi rodnikami.
Spróbujmy poszukać rukwi na stoisku warzywnym i podać domownikom jako atrakcyjną potrawę :-)
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >