Ogórek zielony ma garniturek…

Pamiętacie jak śpiewały Fasolki?

Ogórek, ogórek, ogórek, Zielony ma garniturek, I czapkę i sandały, Zielony, zielony jest cały.

Sympatyczne wspomnienia.

Ogórek należy do rodziny dyniowatych. Pochodzi z Azji i należą do niego 53 gatunki. Jest jednym z najstarszych uprawianych warzyw. Znany był już 3 tys. lat temu mieszkańcom zachodniej Azji. Pochodzi z Indii, obszaru leżącego między Zatoką Bengalską a Himalajami. Stamtąd bardzo szybko dotarł do innych starożytnych ludów jak Arabowie, Grecy czy Rzymianie. Do Ameryki zawiózł go Krzysztof Kolumb podczas swoich morskich wypraw. Warzywo to szybko zostało zauważone i docenione za oryginalne walory smakowe przez wiele narodów. Król Francji Ludwik XIV, jako pierwszy w historii, zapoczątkował hodowlę szklarniową ogórka. Uprawiany jest on na całym świecie.

Ogórki znamy wszyscy - świeże, zielone pachnące, z koperkiem, kiszone, małosolne, korniszony, sałatka z ogórków czy ogórki z curry...

Słyszałam nawet o zupie-krem gotowanej ze świeżych ogórków, tak jak zupa dyniowa czy z cukinii. Zupę z kiszonych ogórków znamy wszyscy.

Szczególne zastosowanie ma czasem u niektórych sok z kiszonych ogórków, bardzo pożądany rano, jeszcze przed śniadaniem. Ale to przecież sporadycznie…   :-)

Co nam dają ogórki poza smakiem i świeżością?

- działają moczopędnie dzięki sporej zawartości potasu; mają wpływ na zapobieganie powstawania kamieni nerkowych

- zawierają pektyny i związki gorczycowe, które mają korzystny wpływ na pracę wątroby i wydzielanie żółci

- korzystnie, regulująco wpływają na ciśnienie krwi

- mają niską wartość kaloryczną, jedynie 13 kcal na 100 g.

- warzywa te cenione są bardzo pod względem dietetycznym, gdyż zawierają dużo związków o charakterze zasadowym, co wpływa korzystnie na proces trawienia przy jednoczesnym odkwaszaniu organizmu

- zawierają witaminę K, która wzmacnia krzepliwość krwi i mikroelementy, takie jak: potas, wapń, żelazo, magnez czy fosfor

- ponadto ogórki zawierają sporo askorbinazy – enzymu, który niszczy witaminę C, stąd nie powinno się ich łączyć z warzywami, które zawierają jej duże ilości, jak np. pomidory. Połączenie to działa także niekorzystnie na inne warzywa i owoce, zawierające witaminę C.


Wiemy też, jak korzystnie wpływają na skórę twarzy maseczki ze świeżego ogórka. Skutecznie nawilża, wygładza i odżywia skórę. Jest też doskonałym lekarstwem na opuchliznę pod oczami, zapalenia skóry, wysypki i poparzenia słoneczne. Wyciąg z ogórka stosowany jest do produkcji kosmetyków pielęgnujących ciało i włosy.

Czasami jesienią na grządkę w ogrodzie, Deszczowa pogoda przychodzi, Parasol ma w ręku, konewkę ma z chmur, I deszczem podlewa ogórki….

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: rośliny, warzywa