Jeśli w tym roku przyjemność przygotowania świąt przypadła Tobie, a od kilku tygodni jesteś na diecie – nie martw się! Podpowiemy Ci, jak „odchudzić” święta i co zrobić, by nie przytyć podczas ich przygotowywania.
Świąteczna tradycja nakazuje przygotowywanie dań według sprawdzonych, babcinych sposobów. Niestety, większość tych pysznych potraw to prawdziwe bomby kaloryczne. Czy jest zatem sposób na przyrządzenie ich w wersji bardziej light? Owszem – oto kilka naszych rad:
- Przede wszystkim zamiast smażyć – gotuj, duś i piecz.
- Majonez i śmietanę zastąp jogurtem naturalnym.
- Zmniejsz ilość cukru w ciastach i nie polewaj ich lukrem ani słodkimi polewami. Odrobina cukru pudru w zupełności wystarczy.
- Przygotowując ciasto do pierogów i innych wyrobów, zamień białą mąkę na pełnoziarnistą.
- Ryby podawaj gotowane lub w galarecie. Unikaj kalorycznej panierki!
- Podczas doprawiania potraw zrezygnuj z soli, ponieważ zatrzymuje ona wodę w organizmie. Zamiast tego użyj ziół i pieprzu.
- Jako gospodyni nie myśl tylko o jedzeniu. Przygotuj dla rodziny różne rozrywki, które odciągną ich od ciągłego przesiadywania za stołem. Mogą to być kolędy śpiewane przy choince, wspólne oglądanie rodzinnych zdjęć czy po prostu długi spacer.
- Jeśli po wieczerzy zostanie Ci sporo jedzenia, rozdaj je bliskim, aby nadmiar pozostałości nie kusił Cię z lodówki.
- Podczas szykowania dań staraj się nie podjadać i nie próbować wszystkiego co chwilę. Za każdy kęs zrób 10 pompek i 20 przysiadów. Szybko odechce Ci się podjadać, ponieważ po każdej serii ręce będą bolały coraz bardziej.
Pamiętaj, że podczas świąt nie sztuką jest się odchudzić, ale sztuką jest nie przytyć!!! :)
A co zrobić, jeśli po świętach nieszczęsna waga pokaże, że przytyliśmy?
Przede wszystkim nie łam się!!! Najgorsze w takim wypadku jest powiedzenie sobie, że skoro już przytyliśmy, to oznacza koniec naszego odchudzania. To normalne, że w okresie świąt ciężko jest trzymać się ścisłej diety. Ważne, aby po kilkudniowym biesiadowaniu wrócić do zdrowych nawyków żywieniowych oraz do aktywności fizycznej. Absolutnie zapomnij o głodówce! Postaw na małe, lekkostrawne i bogate w błonnik posiłki. Dzięki temu oczyścisz organizm i zyskasz energię na dalszą walkę ze zbijaniem wagi. Pamiętaj, że każda dłuższa przerwa w treningu oznacza obniżenie formy oraz spadek motywacji do działania. Nie dopuść zatem do tego, by zrobić sobie przerwę w treningu dłuższą niż 2 dni. Im szybciej zaczniesz trenować, tym lepiej (najlepiej w ogóle nie dopuść do przerwy w treningach – rodzina na pewno zrozumie, jeśli na chwilę zostawisz świąteczne obowiązki i pójdziesz poćwiczyć).
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >