Zimna cola orzeźwia? Pamiętasz tę reklamę?

Właśnie wypiłeś napój typu cola (większa szklanka/puszka) i co na to Twój organizm?

Po 10 minutach – te wypite około 10 łyżeczek cukru, zbombardowało Twój organizm – w jednej chwili zaspokoiłeś prawie całkowicie swoje dzienne zapotrzebowanie. To, że udało ci się nie zwymiotować napoju o tak niesamowicie intensywnym słodkim smaku, zawdzięczasz innemu składnikowi napoju, jakim jest kwas fosforowy. To on skutecznie obniżył odczucie smaku słodkiego.

Dla porównania spróbuj posłodzić herbatę taką ilością cukru. Smakowało?

Wybierz najlepszy pakiet dla siebie

Po 20 minutach – gwałtownie podniósł Ci się poziom cukru w krwi, co spowodowało eksplozję insuliny. Wątroba starała się zagospodarować nadmiar cukru w organizmie. Ostatecznie większość tego cukru została zmagazynowana w postaci niechcianego tłuszczyku.

Po 40 minutach – cała kofeina została już w całości wchłonięta w żołądku i jelicie cienkim. Twoje źrenice rozszerzyły się, ciśnienie krwi wzrosło. Wątroba ratując sytuację wpompowała dodatkową porcję cukru do krwi. Kofeina pobudziła ośrodkowy układ nerwowy blokując receptory adenozynowe odpowiedzialne m.in. za kontrolę cyklu sen-czuwanie. W tej sytuacji chwilowo łatwiej jest pokonać napady senności i zachować koncentrację umysłu.

Po 45 minutach – twój organizm zwiększył produkcję dopaminy - „hormonu szczęścia” - w mózgu.

Po 60 minutach – kwas fosforowy poczynił już dalsze szkody – związał wapń, magnez i cynk w jelicie. Wzrósł metabolizm. Bardzo wysoka dawka dostarczonego cukru, jak i kofeina spowodowały wzrost wydalania moczu i zarazem wapnia (lepiej mieć łazienkę w pobliżu :-). A więc na własne życzenie spowodowałeś ubytek wapnia z kości, pozbyłeś się mikroelementów, wypitej wody, sodu, elektrolitów, które mogłeś wykorzystać do regeneracji organizmu.

Nastąpi też w końcu spadek poziomu cukru we krwi, staniesz się bardziej nerwowy, senny i spowolniony, no i dopadną Cię dolegliwości związane z dołkiem kofeinowym. Jeśli palisz papierosy – dolegliwości odczujesz szybciej.

Masz wtedy chęć na następną butelkę czy puszkę napoju.

I jeszcze jedno – tego typu napoje skutecznie niszczą szkliwo zębów...

Czy teraz masz chęć na następną szklaneczkę coli?

Wiem, cola ma niepowtarzalny, genialny smak. Stojąca na stole butelka czy puszka krzyczy do nas, woła, reklamy zachęcają, obiecują niesamowite doznania smakowe...

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: dieta