Jelito cienkie ma długość 2,5 do 11 m (przeciętnie do 5-6 m) o przekroju od 4,5 cm od strony żołądka do 2,5–3 cm w okolicy okrężnicy. W zależności od funkcji, dzieli się na trzy części – dwunastnicę, jelito czcze i kręte.
Jego zadanie to trawienie i wchłanianie substancji odżywczych, takich jak białka, węglowodany, tłuszcze, związki mineralne i woda.
Dwunastnica ma długość 25-30 cm. Do niej uchodzą przewody doprowadzające sok trzustkowy (w ilości około 2,5 l na dobę) z trzustki i przewód żółciowy wspólny, doprowadzający żółć z wątroby i pęcherzyka żółciowego (około 1,5 l na dobę). Sok dwunastnicy o odczynie zasadowym neutralizuje silnie kwaśną treść pokarmową przesuwaną z żołądka i zawiera enzymy trawiące węglowodany, białka i tłuszcze. Hormony wydzielane przez gruczoły błony śluzowej dwunastnicy oraz jelita cienkiego pod wpływem kwaśnej treści żołądka, mają wpływ na wydzielanie soków trawiennych przez trzustkę (amylazy trzustkowej, trypsyny, lipazy) i wątrobę do produkowania i wydzielania żółci. W jelicie cienkim treść pokarmowa miesza się również z około 2 l soku jelitowego. Powierzchnia całego jelita cienkiego pokryta jest wypustkami – kosmkami jelitowymi, dzięki którym powierzchnia wchłaniania zwiększa się kilkaset razy (do 200 m2). W jelicie cienkim, a zwłaszcza w dwunastnicy, odbywa się zasadnicze trawienie treści pokarmowej i przesuwanie niestrawionych i niewchłoniętych resztek do jelita grubego.
Czas przejścia treści pokarmowej przez jelito cienkie to ok 4-5 godzin.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >