Porozmawiajmy dzisiaj o bardzo ważnej i zupełnie niepotrzebnie wstydliwej sprawie, jaką są codzienne, regularne wypróżnienia.
Codzienny pośpiech, bardzo szybkie tempo życia, stres, głowa pełna problemów – to nasza rzeczywistość. Staramy się znaleźć chwilę na relaks, na odpoczynek, na oderwanie się od problemów. Jak często nam się to udaje? Jak często mamy czas tylko dla siebie?
Rano budzik odzywa się zdecydowanie za wcześnie. W biegu szykujemy się do pracy, dzieci do przedszkola czy szkoły, jeszcze spacer z psem, a może inne zwierzaki też trzeba nakarmić. Czy mamy czas na zjedzenie śniadania, przygotowanie dzieciom kanapek do szkoły?
Brakuje nam czasu na spokojną chwilę w toalecie – a to właśnie najlepszy czas na wypróżnienie i codzienne oczyszczenie organizmu z zalegających i niepotrzebnie zatruwających nas substancji.
Wiele osób ma z tym problem, ale sytuacja wydaje nam się krępująca i dopiero w ostateczności szukamy fachowej pomocy u lekarza bądź dietetyka.
Zaparcia to problem występujący u dzieci i u dorosłych, nasilający się z wiekiem.
Okazuje się, że zbyt wczesne sadzanie dziecka na nocniku, jak i niechęć do załatwiania tych intymnych spraw w przedszkolu czy szkole, również może prowadzić do zaparć. No i podstawowa sprawa – dieta!
U starszej młodzieży i dorosłych winowajcą może być niedostateczna ilość ruchu, palenie tytoniu, nieodpowiednia dieta, w tym również diety odchudzające i stosowane leki, np. nadużywanie środków przeczyszczających rozleniwiających nasze jelita. Występujące zaparcia często są związane z powyższymi przyczynami, mogą jednak być oznaką rozwijającej się poważniejszej choroby przewodu pokarmowego.
Z medycznego punktu widzenia, przyczyny zaparć możemy sklasyfikować w następujący sposób:
1. Zaparcia czynnościowe – związane głownie ze stylem życia
- Zaparcia odbytnicze – świadome tłumienie aktu defekacji (nie teraz, nie mam czasu, stres, brudna toaleta albo jej brak w danej chwili)
- Zaparcia spastyczne – nadmierna czynność skurczowa jelita grubego daje nam efekt w postaci cienkich ołówkowych stolców.
- Zaparcia atoniczne – przyczyny hormonalne bądź niedostateczna ilość błonnika nierozpuszczalnego i przede wszystkim dostarczanych płynów. Stolec jest w postaci twardych suchych grudek.
2. Przyczyny organiczne
- Zwężenie mechaniczne wewnątrz jelita, np. przez nowotwór
- Ucisk na jelito z zewnątrz – np. choroba rozwijająca się w jamie brzusznej
- inne
Przewlekłe zaparcia – nie możemy codziennie wydalić wszystkich zbędnych substancji. Nie dość, że daje to nieprzyjemne uczucie pełności, zalegania, to balast ten potrafi tworzyć tzw. kamienie kałowe przylegające do jelita grubego i stale zatruwać organizm. Przez lata problem narasta, ilość zanieczyszczeń pozostających w jelicie też.
Nie bagatelizujmy problemu u siebie i kontrolujmy temat u naszych dzieci! To jest problem ważny, a nie wstydliwy.
Mała ilość błonnika przy dużej ilości spożywanych tłuszczów i węglowodanów prostych, sprzyja zaparciom.
Co to oznacza w naszym codziennym życiu?
Zdecydowanie za dużo słodyczy (tłuszcz + cukier), białego pieczywa, białego ryżu, białej mąki, a zdecydowanie za mało warzyw, kasz i pieczywa razowego, pełnoziarnistego.
Pamiętajmy też o bardzo ważnej porannej gimnastyce, jeszcze w piżamie – naprawdę warto nastawić budzik 15 min. wcześniej i poćwiczyć w sypialni. Samochód potrzebuje chwilę na rozruch, zanim ruszy w daleką drogę całego dnia! My też!
Bądźmy najlepszymi przyjaciółmi samych siebie i naszych dzieci!
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >