Olej kokosowy - Jakie profity nam daje?

Korzyści zdrowotne ze stosowania oleju kokosowego

 

  • Utrata wagi

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe znajdujące się w oleju kokosowym są łatwiej trawione i przekształcane w energię, w związku z tym są zdolne przyśpieszać metabolizm szybciej niż długołańcuchowe kwasy tłuszczowe.

Wybierz najlepszy pakiet dla siebie

  • Zapalenie płuc

W badaniu zaprezentowanym w American College of Chest Physicans w październiku 2008 r. stwierdzono, że olej kokosowy przynosił ulgę i szybsze ustępowanie symptomów chorobowych pacjentom z zapaleniem płuc, pomagał w szybszym zdrowieniu.

  • Zmniejszenie ryzyka cukrzycy, chorób serca i poprawa poziomu cholesterolu

Są badania, które wskazują, iż stosując 30 ml oleju kokosowego dziennie i jednocześnie utrzymując reżim umiarkowanych ćwiczeń fizycznych przez okres 12. tygodni, zmniejszył się wskaźnik BMI, odnotowano też zmniejszenie obwodu talii, co tym samym wpływa na obniżenie ryzyka schorzeń takich, jak: cukrzyca typu II czy choroby serca. Pacjentki doświadczyły też poprawy profilu lipidowego. Badanie przeprowadzono porównując pacjentki, które otrzymywały olej sojowy w analogicznych warunkach i nie uzyskały poprawy w tym zakresie, a ich wyniki pokazały zwiększony całkowity poziom cholesterolu, jak i wyższy poziom cholesterolu LDL, przy jednoczesnym obniżeniu cholesterolu HDL.

  • Wspiera układ kostny i pomaga przy syndromie chronicznego zmęczenia

Badania wykazały, że olej kokosowy pomaga zapobiegać osteoporozie, ponieważ ułatwia przyswajanie takich minerałów jak wapń czy magnez - dwóch ważnych minerałów w walce z osteoporozą.

 

  • Choroba Alzheimera

Odnotowano przypadki, chorych, których stan bardzo poprawił się po tym, jak podawano im 1. łyżeczkę oleju kokosowego 2 razy dziennie przez półtora miesiąca.

  • Pozostałe, dotąd niewymienione korzyści zdrowotne, przypisywane olejowi kokosowemu:

- Może chronić przed rakiem i wirusem HIV oraz innymi chorobami infekcyjnymi.

- Zabija bakterie i pasożyty, takie jak tasiemiec i motylica wątrobowa.

- Łagodzi objawy refluksu.

- Łagodzi i leczy problemy jelitowe, przyczynia się do sprawnej pracy jelit, olej ten stosowany jest również, jako lek przy chorobie Crohna (wrzodziejące zapalenie jelita grubego).

- Zmniejsza występowanie hemoroidów.

- Łagodzi bóle uszu.

- Łagodzi objawy powiększenia prostaty.

- Wzmacnia wątrobę i chroni przed jej uszkodzeniem.

- Zmniejsza występowanie napadów padaczkowych.

- Zmniejsza stany zapalne mięśni i stawów. - Zmniejsza neuropatie wywołane cukrzycą. Ponadto w medycynie naturalnej olej kokosowy używany jest do leczenia dolegliwości, takich jak: grzybice, bóle zębów, trądzik, opryszczka, wypryski, egzema, zapalenia i owrzodzenia skóry, syfilis, łysienie, siniaki, oparzenia, kaszel, przeziębienia, gorączka, osłabienie odporności, choroby układu trawienia, kamienie nerkowe, bolesne i nieregularne miesiączki, niedobory witamin, astma, osteoporoza i wiele innych.

  • Kosmetyka

Olej kokosowy zawiera także naturalne antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia się skóry, sprawiając jednocześnie, że staje się ona jędrna i elastyczna. Olej posiada właściwości nawilżające, może być stosowany na skórę całego ciała, a także jako maseczka lub serum na włosy.

Wspomaga gojenie się ran, hamuje pojawianie się plam na skórze, działa łagodząco przy chorobach skóry (egzemy), spowalnia starzenie i opóźnia powstawanie zmarszczek, nawilża i wygładza skórę.

Ile oleju powinno się przyjmować, by doświadczyć jego korzyści?

Według badaczy, dorosły powinien przyjmować około 3,5 łyżeczki oleju kokosowego dziennie, odpowiednika ilości MCFA, jaką przyjmowałoby niemowlę wraz z mlekiem matki. Dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do oleju kokosowego w diecie, lepiej jest zaczynać od mniejszych ilości, by sprawdzić, jak organizm reaguje, zanim włączy się do diety proponowaną dawkę terapeutyczną.

 

Czy olej kokosowy ma jakieś skutki uboczne?

Olej kokosowy nie posiada znanych skutków ubocznych. Jednak, jeśli jesteś przyzwyczajony do diety niskotłuszczowej, popularną reakcją uboczną będzie biegunka. Ze względu jednak na możliwe alergie należy porozumieć się z lekarzem rodzinnym. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >