Nasze dobre buraki

Burak zwyczajny należy do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Wszystkie znane odmiany buraka pochodzą od buraka dzikiego, który rośnie do dzisiaj na Bliskim Wschodzie, między wybrzeżami Morza Śródziemnego i Czarnego, w okolicach Morza Kaspijskiego i w Indiach. W Polsce jest to pospolita roślina uprawna, ku naszej radości!

Przyjrzyjmy się bliżej temu cennemu warzywu.

Buraki swój intensywny, czerwony kolor (mocny i niezwykle trwały, szczególnie na naszych białych bluzkach czy koszulach) zawdzięczają barwnikom antocyjanom, które mają silne działanie przeciwnowotworowe. Zapobiegają zmianom rakowym w komórkach zdrowych, a już zmienionym chorobowo przywracają prawidłową budowę, mają też zdolność unieszkodliwiania drobnoustrojów chorobotwórczych.

http://www.potrafiszschudnac.pl/moje-konto/pakiet/?utm_source=PS&utm_medium=diety_ads_graficzny&utm_content=Diety+(middleTxt1)&utm_campaign=własna_ads

Czerwone bulwy dostarczają nam dużo korzystnego błonnika, przez co wspomagają pracę jelit. Jak wiemy, buraki działają regulująco i łagodnie przeczyszczająco.

Mają korzystny wpływ na wątrobę – betaina zawarta w burakach chroni komórki wątroby, pobudza wydzielanie żółci, wspomaga odtruwanie z metali ciężkich.

Ponadto, buraki zawierają znaczne ilości kwasu foliowego i kobalt, które wspomagają tworzenie czerwonych krwinek. Polecane są osobom z obniżoną morfologią i kobietom w ciąży.

Zawarty w burakach, jak i w botwince potas obniża ciśnienie tętnicze krwi, korzystnie wpływa na pracę serca i regulująco na gospodarkę wodną.

Ale, ale... buraki zawierają szczawiany i w związku z tym nie są wskazane dla osób cierpiących z powodu kamieni nerkowych.

A więc pomyślmy o czerwonym barszczyku czystym, z jajkiem, ze śmietaną, z ziemniakami, ukraińskim, z uszkami, ze śliwkami i czerwonym winem, z fasolą białym jasiem, no i przede wszystkim przypomnijmy sobie barszczyk babciny! Do tego buraczki jako jarzynka na ciepło, na zimno, buraczki zasmażane, ćwikła z chrzanem, marynowane, kiszone, pieczone... i wszystkie inne wasze ulubione!

Smacznego i na zdrowie!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: rośliny