Jak bakterie jelitowe wpływają na nasze myśli, nastrój i zachowanie?

Po raz kolejny chcę Wam pokazać, że dieta ma większy wpływ na nasze zdrowie, niż nam się wydaje. Właściwa dieta, to właściwa mikroflora jelitowa – najprostsza i najważniejsza droga do zdrowia.

Wiadomo już, że istnieje ścisła dwukierunkowa komunikacja  pomiędzy bakteriami jelitowymi i mózgiem. 

Badania wskazują, że bakterie jelitowe mogą bezpośrednio wpływać na strukturę i funkcje mózgu. Naukowcy odkrywają nowe sposoby leczenia stwardnienia rozsianego i zaburzeń psychicznych.

W ciągu ostatniej dekady, nastąpił gwałtowny rozwój badań nad mikrobiotą zamieszkującą człowieka – nie tylko jelita ale i płuca, skórę, włosy, uszy, nos, jamę ustną, pochwę czy nawet pępek. Już kilka tysięcy lat temu Chińczycy mówili, że wszystkie choroby zaczynają się od jelit. Mądrzy byli!

Nasi milczący, jelitowi mikropartnerzy, nie tylko pomagają w trawieniu pokarmów, ale również wywierają wpływ na nasze myśli, nastrój i zachowanie. Naukowcy z University College Cork twierdzą, iż mikroorganizmy jelitowe mogą wpływać na strukturę i funkcje mózgu w bardziej bezpośredni sposób. Oddziałują poprzez regulację mielinizacji,  czyli procesu, w którym właściwe izolowanie włókien  nerwowych (osłonka mielinowa), pozwala na prawidłowe przewodzenie impulsów.  

Zaskakujące nowe odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Translational Psychiatry. Rodzi to nadzieję, że pewnego dnia będzie można skutecznie leczyć wyniszczające choroby demielinizacyjne, takie jak stwardnienie rozsiane, a nawet zaburzenia psychiczne, poprzez zmianę składu menażerii mikrobiologicznej jelit.

Mielina jest substancją tłuszczową, która owija się wokół włókien nerwowych, co zapobiega zaburzeniom w przepływie prądu elektrycznego i ułatwia przewodzenie impulsu nerwowego.

Mielinizacja jest kluczowa dla normalnego funkcjonowania mózgu. Osłonka mielinowa zwiększa szybkość przewodzenia włókna nerwowego nawet sto razy, a więc gdy szwankuje, konsekwencje mogą być katastrofalne. Na przykład rozkład mieliny w mózgu i rdzeniu kręgowym, w przebiegu stwardnienia rozsianego, w rezultacie prowadzi do postępujących zaburzeń ruchu i wzroku.

Jak mówią John Cryan i Gerard Clarke z APC Instytut Mikrobiomu, prowadzone badania mogą doprowadzić do nowych metod leczenia stwardnienia rozsianego i innych chorób demielinizacyjnych, z użyciem probiotyków,  prebiotyków, a nawet modyfikacji mikroflory jelitowej za pomocą przeszczepów kału od zdrowego dawcy (metoda też już stosowana w 20-tu ośrodkach w Polsce). Preparaty z kału stosowali już Chińczycy wiele set lat temu!

Cryan wskazuje na badanie przeprowadzone na myszach w 2012 roku, gdzie pokazuje, że mikroflora jelitowa ma wpływ na powstawanie mieliny w mózgu. Wykazano, że izolacja społeczna myszy upośledza mielinizację mózgu – izolacja, a więc zubożenie (jakościowo i ilościowo) mikroflory jelitowej. Wysunięto wnioski, iż bakterie jelitowe mogą regulować plastyczność mózgu i kontrolować jego funcje i dojrzewanie.

Mikrobiota jelitowa odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia całego organizmu. Nieprawidłowa mikroflora została stwierdzona również np. w przypadku wielu zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych, takich jak: autyzm,  zespół przewlekłego bólu, depresja, choroba Parkinsona, schizofrenia i inne.

Są to skomplikowane i zaawansowane badania, jendak wniosek jest prosty: WSZYSTKIE CHOROBY ZACZYNAJĄ SIĘ OD JELIT!

I znowu dieta, dieta i jeszcze raz dieta jest kluczem do zdrowia.

Dieta, ta właściwa, powinna dbać o naszych mikroprzyjaciół, którzy sprawiają, że możemy cieszyć się zdrowiem.

A więc pamiętajmy o naturalnej, jak najmniej przetworzonej żywności, odpowiedniej ilości warzyw, dobrej wodzie, kiszonych warzywach.

A o czym powinniśmy zapomnieć? O produktach, które skutecznie zaburzają naszą mikrobiotę: o cukrze, i ...alkoholu.

Kiedyś na wykładzie lekarz powiedział „Mądrzy ludzie żyją w brudzie”. Coś w tym jest!

Nie mówię o tym, by się nie myć i całkowicie ignorować przyjęte zasady higieny, ale żyjmy rozsądnie. Umiar i rozwaga w działaniu są zwykle kluczem do sukcesu!

 

 

 

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >