Indeks glikemiczny

Czym jest dieta oparta na indeksie glikemicznym? Zazwyczaj to określenie dotyczy diet odchudzających, opartych na kontroli poziomu cukru we krwi. Pierwotnie indeks glikemiczny został opracowany na potrzeby diet osób chorujących na cukrzycę. Szybko jednak okazało się, że osoby stosujące się do zasad takich diet traciły na wadze, dlatego postanowiono przyjrzeć się bliżej temu fenomenowi.

Diety oparte na indeksie glikemicznym wcale nie nawołują do zmniejszenia ilości węglowodanów (nie są niskowęglowodanowe), ani też nie polegają na ścisłej kontroli ilości węglowodanów (jak ma to miejsce przy diecie dla chorych na cukrzycę). Indeks glikemiczny to pewna klasyfikacja produktów pod kątem potencjału, z jaką dany produkt podnosi poziom cukru we krwi. Dieta zgodna z indeksem glikiemicznym nie jest też dietą niskotłuszczową. Dieta kieruje natomiast naszą uwagę w stronę konkretnych rodzajów węglowodanów, które umieszczamy w naszej diecie.

Celem diety opartej na indeksie glikemicznym jest założenie, aby spożywać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Osoby, które wierzą w zdrowotne właściwości tej diety, wysuwają bardzo mocne argumenty, które przemawiają do naprawdę zatwardziałych autorytetów naukowych: dieta ta, dzięki kontroli poziomu cukru we krwi, może znacznie zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na cukrzycę, jak i innych popularnych chorób cywilizacyjnych.

Oczywiście, nim zaczniesz stosować jakikolwiek rodzaj diety, powinieneś skonsultować się ze specjalistą, tym bardziej jeśli masz już problemy zdrowotne związane z przemianą materii, hormonami czy narządami.

Twoje ciało czerpie energię z węglowodanów: skrobia, cukry proste. Jest jeszcze błonnik, ale generalnie on jest trawiony przez Twój organizm. Cukry proste i złożone w różny sposób zmieniają Twój poziom cukru we krwi. Regulują to hormony: insulina i glukagon, insulina obniża cukier, a glukagon uwalnia cukier z naszych zapasów w ciele, wtedy kiedy istnieje zapotrzebowanie. Pewne produkty zaburzają tę równowagę i właśnie ich powinniśmy unikać. Ranking węglowodanów jest podzielony na 3 główne grupy: produkty o wysokim (70 i więcej), średnim (56 i 69) i niskim(poniżej 55) indeksie glikemicznym. Maksymalny indeks wynosi 100. Zwolennicy indeksu twierdzą, że produkty z grupy 70 i więcej szybko podnoszą poziom cukru we krwi, który zostaje szybko obniżony. Powoduje to uczucie dużego głodu, skłonność do przejadania się i gromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Jedzenie produktów o niskim indeksie nie powoduje dużego wahania cukru, pomaga wprowadzić dodatkowy błonnik i witaminy do diety. Nie przypadkowo więc produkty o niskim indeksie to nieprzetworzone produkty, bogate często w odżywcze kwasy tłuszczowe, zawierają witaminy i minerały oraz błonnik.

Teoretycznie w diecie opartej na niskim IG nie musisz zwracać uwagi na porcje i kaloryczność potraw. Ale czy słusznie?

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >