Słyszeliście o zaletach kaszy jaglanej? Jest to jedyna z kasz, która działa zasadotwórczo, a więc odkwaszająco na nasz organizm. Dodatkowo ma wiele witamin i minerałów. Dlatego też zostało stworzonych wiele diet, w których króluje kasza jaglana, ale chyba najbardziej popularną jest 2-tygodniowe oczyszczanie na bazie kaszy jaglanej.
O zaletach kaszy jaglanej można by wiele napisać, przede wszystkim jej zaletą jest to, że jest lekkostrawna, bezglutenowa, bogata w krzemionkę, która pozytywnie wpływa na zdrowie naszej skóry, włosów i stawów. Kasza jaglana jest bogata w witaminy z grupy B, wapń, magnez, fosfor, potas, żelazo. Kasza jaglana zawiera również antyoksydanty, które neutralizują działanie wolnych rodników.
W Internecie można znaleźć wiele przepisów, w tym dietetycznych z wykorzystaniem kaszy jaglanej. Jednak to, co przyciągnęło najbardziej moją uwagę, to dieta oczyszczająca. Czym właściwie jest oczyszczanie?
Jest to złożony proces, polegający na usunięciu z naszego ciała zalegających i szkodliwych metabolitów, powstałych w wyniku nieprawidłowej diety, palenia papierosów i picia alkoholu. Jak rozpoznać, czy potrzebujesz oczyszczania? Jeśli dokuczają Ci bóle głowy, zmęczenie, senność, zaburzenia snu, może to oznaczać, że potrzebujesz zmienić swoje odżywianie i styl życia. Jeśli objawy te nie ustępują, mają też tendencję do nasilania się, należy bezwzględnie skonsultować to u lekarza.
Zaproponowana dieta jaglana powinna trwać od 3. do 14. dni. Zasady są proste, 5 razy w ciągu dnia należy spożywać świeżo przyrządzoną kaszę jaglaną. Gotujemy ją tak: 1. szklanka kaszy na 3 szklanki wody. Kaszę można doprawiać. Z uwagi na to, iż jest to monodieta, co oznacza, że poza kaszą, wodą i ewentualnie ziołowym naparem do picia nie spożywa się żadnych innych posiłków. O ile więc czasami kilkudniowa „przerwa” od jedzenia jest wskazana, o tyle aż dwutygodniowa rezygnacja z normalnych posiłków może doprowadzić jedynie do efektu jojo, mogą pojawić się niedobory witaminowe i ogólne osłabienie. Dlatego oczyszczanie oczyszczaniem, jednak nie popadajmy w przesadę i zawsze zachowujmy zdrowy rozsądek.
Ostatnio jedna z moich pacjentek wykazała się niezłym pomysłem, traktując dietę jaglaną jako przygotowanie do „właściwej diety redukcyjnej”. Przez 3 dni stosowała się do zasad obowiązujących w obrębie tego systemu dietetycznego, po czym przeszła na zbilansowane żywienie.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >