Czy nasza wątroba lubi alkohol?

Alkohol (etanol) jest toksyną - tak się mówi. Okazuje się jednak, że nie do końca jest to prawda , ponieważ fakt ten zależy od dawki. Nasza mikroflora jelitowa również produkuje etanol w małej ilości, możemy więc przypuszczać, że człowiek potrafi metabolizować alkohol (mniej lub bardziej skutecznie). Jego toksyczność zależy tak naprawdę nie tylko od ilości, ale i od stanu zdrowia naszego organizmu, a więc i stanu naszej mkroflory.

Okazuje się, że alkohol szkodzi wątrobie poprzez bezpośrednie uszkodzenie komórek tego narządu, jak również poprzez zaburzenie mikroflory jelitowej, co też ma wpływ na jej stan i pracę.

Naukowcy z  University of California w San Diego dowodzą, iż spożycie alkoholu prowadzi do znacznej nierównowagi mikrobioty jelitowej. Korzystając z tych obserwacji, opracowują metody leczenia wątroby jak również innych schorzeń, począwszy od zespołu jelita drażliwego, aż po autyzm. Na rezultaty tych badań musimy jednak jeszcze poczekać.

Wątroba jest najważniejszym organem odpowiedzialnym za metabolizowanie alkoholu, więc jest szczególnie narażona na uszkodzenia powodowane przez ten produkt. Każda wypita ilość może mieć szkodliwy wpływ na wątrobę, szczególnie gdy jednocześnie spożywa się niektóre leki. Antybiotyki, niesterydowe leki przeciwbólowe i oraz przeciwzapalne, wpływają na cały organizm i są odpowiedzialne między innymi za powstanie nieszczelności śluzówki jelita czy zaburzenie równowagi mikroflory bakteryjnej jelit. Ponadto, tego typu leki są toksyczne dla już obciążonej alkoholem wątroby. 

Alkohol prowadzi do stłuszczenia i zwłóknienia wątroby, a następnie do częściowego lub całkowitego uszkodzenia tego narządu. Włóknienie prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji metabolicznych, utrudnionego odpływu żółci, a także powstania nadciśnienia w żyle wrotnej wątroby.  Są i inne przyczyny marskości wątroby.

Niestety, w najbliższym czasie, jedno co możemy zrobić dla swojej wątroby, to zadbać o dietę (unikać alkoholu i cukru, zadbać o odpowiednią podaż warzyw, dobrego białka, dobrych tłuszczów i innych naturalnych produktów),  by wzmocnić naszą mikroflorę jelitową.

Wszystko jest dla ludzi, byleby korzystać z tego z rozsądkiem.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >