Jak pokazują prowadzone badania, zbyt gorące napoje i potrawy stwarzają nam nie tylko zagrożenie poparzeniem, ale mogą też być przyczyną raka przełyku.
Rak przełyku jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych, niestety niejednokrotnie o złym rokowaniu. Może mieć postać płaskonabłonkową lub gruczołową, zależnie od części przełyku, w której się rozwija. Na wystąpienie postaci płaskonabłonkowej w głównej mierze wpływa palenie tytoniu oraz picie alkoholu, a w przypadku drugiej postaci głównie refluks żołądkowo-przełykowy, czyli cofanie się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku.
Co stwarza realne zagrożenie?
Alkohol i tytoń to znane od dawna czynniki ryzyka wielu poważnych schorzeń, również nowotworowych. Rak przełyku należy do jednych z nich. Okazuje się jednak, iż nie tylko te dwie używki przyczyniają się do rozwoju tej groźnej choroby. Pierwsze badania w kierunku zagrożeń płynących z częstego picia gorących płynów, jako przyczyny raka, pojawiły się już w latach 30-stych XX wieku. Wskazywał na to dr Watson po analizie prawie 800 przypadków wystąpienia tego nowotworu. W czołówce państw, które mają największą zachorowalność na raka przełyku, przodują kraje, gdzie chętnie sięga się po gorące napoje, jak Turkmenistan i Chiny. W przypadku tego pierwszego państwa konsumpcja alkoholu jest na stosunkowo niskim poziomie - 4,3 litra czystego alkoholu na mieszkańca (Polacy statystycznie spożywają około 12,5 litra rocznie). Można więc wywnioskować, że główna przyczyna może leżeć gdzie indziej. Ryzyko raka przełyku wzrasta wraz z temperaturą przyjmowanych napojów. Potwierdziły to badania w krajach, w których picie bardzo gorących napojów jest tradycją, jak kraje Ameryki Południowej. Publikacja z 2009 roku zamieszczona w International Journal of Cancer, analizująca badania wpływu ilości i temperatury płynów na ryzyko raka przełyku, wskazuje, że gorąca kawa, herbata, yerba mate czy inne napoje o temperaturze powyżej 65 stopni Celsjusza mogą zwiększać ryzyko powstania tego nowotworu. Takich powtarzających się doniesień jest coraz więcej, a badania nadal trwają.
Czy w takim razie powinniśmy pić tylko zimną wodę?
Czy zatem kawa, herbata, yerba mate niosą ze sobą korzyści zdrowotne, czy też są dla nas niewskazane? Tak, warto je pić. Jest wiele badań dotyczących ich dobroczynnego wpływu na funkcjonowanie organizm. Zawierają polifenole działające antyoksydacyjnie. Ważny jednak jest umiar i odpowiedni sposób picia. W Europie i Północnej Ameryce do kawy często dodaje się mleka, co obniża jej temperaturę przyjmowania do około 60 stopni. W Azji i Ameryce Południowej temperatura wypijanych napojów sięga 66-100 stopni Celsjusza, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Jak więc spożywać potrawy i napoje?
Niezbyt gorące i... bez dodatku cukru! :)
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >