Cukrzyca typu I to nie to samo, co cukrzyca typu II.

Przyczyną cukrzycy typu I (zwanej młodzieńczą), jest uszkodzona trzustka. Na skutek schorzenia dochodzi do braku insuliny lub jej niedostatku, w konsekwencji bardzo groźnego nagromadzenia we krwi dużej ilości cukru, którego część dostaje się do moczu, a jednocześnie występuje brak cukru w komórkach całego organizmu.

Nieco inną chorobą jest cukrzyca typu II. Jest to choroba metaboliczna, również związana ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, ale z powodu insulinooporności komórek. Oznacza to, że insulina nie może przetransportować glukozy z krwi do komórek, które stają się niewrażliwe.  

Cukrzyca typu II często jest wynikiem złej diety (wysokowęglowodanowej i wysokotłuszczowej) i otyłości – szczególnie otyłości brzusznej. Jest to również powikłanie niektórych chorób metabolicznych, np. zespołu policystycznych jajników czy zespołu Cushinga.

I znowu, po raz kolejny ten sam wniosek – zwracajmy uwagę na to, co mamy na swoich talerzach i co wkładamy do ust. Zastanówmy się i kontrolujmy ilość spożywanego cukru i tłuszczu. Pamiętajmy, że cukier to nie tylko słodycze i ciasta, ale również białe pieczywo, biały ryż, rozgotowany makaron, wszelkie słodzone napoje, fast foody, jak i nadmiar owoców. Bądźmy rozsądni i dbajmy o siebie – to nam się naprawdę opłaci! Sprawdzajmy też, co jedzą nasze dzieci! Cukrzyca typu II jest już rozpoznawana nawet u kilkuletnich dzieci!  

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: choroba