BMI (z ang. Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała. Jest on najbardziej popularnym, jak i również najprostszym miernikiem, który stosuje się do klasyfikacji nadwagi, niedowagi i otyłości.
Każda osoba, pragnąca schudnąć powinna obliczyć swoje BMI podstawiając swoje parametry do popularnego wzoru:
BMI= kg/m²
Jedną z zalet tego wskaźnika jest fakt, że każdy może sobie go obliczyć samodzielnie. Aby zdiagnozować nadwagę, otyłość lub niedowagę, należy znać jedynie swój wzrost i wagę. To niezwykle proste! Wystarczy podzielić masę ciała wyrażoną w kilogramach przez kwadrat wzrostu. Nic więcej nie jest potrzebne.
Wskaźnik BMI oprócz diagnozy masy ciała może posłużyć się również do innych celów. Pozwala na orientacyjną ocenę tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie można również ocenić, czy występuje u nas ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób układu kostno-stawowego, a nawet niektórych nowotworów.
Przeprowadzone do tej pory liczne badania udowadniają, że istnieje duże powiązanie między wysoką ilością tkanki tłuszczowej, a występowaniem wymienionych wyżej chorób cywilizacyjnych. Niska zawartość tłuszczu również może być przyczyną licznych problemów ze zdrowiem, np. zaburzeń hormonalnych.
Jak interpretować BMI?
Obliczenie wskaźnika masy ciała nie jest trudne. Jednak należy pamiętać o właściwej interpretacji powstałego wyniku. W przeciwnym przypadku możemy sami wprowadzić siebie w błąd. Kulturyści mają wysokie BMI. Nie oznacza to jednak, że powinni zmienić tryb życia na zdrowszy. Obliczając wskaźnik masy ciała takich osób można stwierdzić, że cierpią oni na otyłość III stopnia! Nic bardziej mylnego.
Podczas interpretacji wyniku BMI kobiety powinny również pamiętać o tym, że ich ciała zawierają więcej tłuszczu od ciał mężczyzn. Dzieje się tak z jednego powodu. Nadmiar kobiecego tłuszczu pełni bardzo ważną rolę w życiu płci pięknej. Jest on potrzebny do prawidłowego funkcjonowania hormonalnego i płciowego. Kobiety nie powinny zbytnio przejmować się lekką nadwagą. W rzeczywistości jednak usilnie próbują one osiągnąć jak najniższy wynik BMI, co często prowadzi do chorób, np. anoreksji czy problemów hormonalnych.
Wskaźnik BMI powinien nam służyć tylko i wyłącznie do wstępnej diagnozy naszej masy ciała. W przypadku wyniku odbiegającego od normy najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie szczegółowych badań, które pozwolą określić poziom tłuszczu w organizmie.
Zakresy wartości
Klasyfikacja wartości BMI skierowana jest do dorosłych kobiet i mężczyzn. Po obliczeniu swojego wyniku masy ciała należy porównać ją do klasyfikacji otyłości WHO.
Istnieją dwie klasyfikacje naszej masy ciała.
Klasyfikacja podstawowa:
- < 18,5 – niedowaga
- 18,5–24,99 – waga prawidłowa
- ≥ 25,0 – nadwaga
Klasyfikacja poszerzona:
- < 16,0 – wygłodzenie
- 16,0–16,99 – wychudzenie
- 17,0–18,49 – niedowaga
- 18,5–24,99 – waga prawidłowa
- 25,0–29,99 – nadwaga
- 30,0–34,99 – otyłość pierwszego stopnia
- 35,0–39,99 – otyłość drugiego stopnia
- ≥ 40,0 – otyłość trzeciego stopnia
Powinniśmy martwić się o nasz stan zdrowia, gdy wynik BMI wynosi 30 lub wskazuje na niedowagę. W tej sytuacji wskazane jest skonsultowanie się ze specjalistą. Pozwoli to na wcześniejsze wykrycie chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzycy, miażdżycy czy raka jelita grubego. Bardzo ważne jest, aby kontrolować swoją wagę i kiedy to konieczne zacząć leczenie. Kontrolna wizyta u lekarza pozwoli na wcześniejsze zdiagnozowanie ewentualnych powikłań. Dlatego tak ważne jest regularne obliczanie swojego wskaźnika BMI. - Nadwaga mieści się w przedziale 25,0–29,99. Osoby posiadające taki wynik BMI nie powinny się przesadnie martwić o swoje zdrowie. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują lekkiej zmiany stylu życia. Wskazana jest w tym przypadku zmiana codziennej diety. Osoby z nadwagą powinny zmniejszyć ilość spożywania posiłków zawierających szkodliwe dla organizmu cukry.
Wartość BMI określająca nadwagę jest jedynie ostrzeżeniem. Nie należy w tym przypadku wpadać w panikę. Jedyne co możemy zrobić to ograniczyć pokarmy, które szkodzą naszemu organizmowi i zacząć spędzać aktywnie czas. Osoby, u których masa ciała mieści się w tym właśnie przedziale nie powinny dopuścić do zwiększenia wartości BMI. Zdrowszy tryb życia w tym przypadku nie tylko poprawi ich zdrowie i samopoczucie ale również nie spowoduje wzrostu masy ciała. Wskazane jest zadbanie o to, aby uzyskać prawidłową wagę.Niedowaga według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) mieści się w przedziale 17,00–18,49. Osoby, z takim wskaźnikiem BMI powinny zmienić swój styl życia. W takim przypadku zalecana jest zmiana żywienia na dietę pełnowartościową. Osoby z niedowagą, chcąc zadbać o swoje zdrowie, powinny spożywać więcej pokarmów zawierających witaminy, białka i składniki mineralne. Nie należy lekceważyć zbyt niskiej masy ciała. Zbagatelizowanie swojego stanu fizycznego może przynieść tragiczne skutki. U takiej osoby istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowości w pracy serca, a także poronień podczas ciąży. Przyczyn niedowagi jest wiele. Najczęściej jest to nadmierne odchudzanie, które często prowadzi do zaburzeń odżywiania. Ponadto przy tak niskiej wartości BMI możliwe jest wystąpienie osteoporozy czy anemii.
Waga prawidłowa
Wskaźnik BMI dla prawidłowej wagi wynosi 18,5–24,99. Osoby posiadające taką właśnie wartość BMI nie mają się czym martwić. Oznacza to, że ich styl życia jest zdrowy i przyjazny dla organizmu. Ten współczynnik informuje o tym, że waga jest prawidłowa.
Źródło: http://adrian-osiecki.fitness.wp.pl/20446,czym-jest-bmi
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >