Trening plyometryczny - podskokiem po formę

Na pewno widziałaś w siłowni ludzi wykonujących serie dynamicznych podskoków, wyskoków czy skipów. Osoby te prawdopodobnie właśnie były w trakcie bardzo popularnego w ostatnich czasach treningu plyometrycznego. Czym jest i jak działa na nasze ciało? Czy dzięki takim ćwiczeniom można zyskać piękne i smukłe nogi? Oczywiście! Pamiętaj tylko o kilku istotnych sprawach.

Czym jest trening plyometryczny?

Plyometria jest techniką, która łączy siłę z szybkością, aby wytworzyć moc. To bardzo popularna technika treningowa, używana dzisiaj przez wielu trenerów. Jest reklamowana jako system ćwiczeniowy znacznie usprawniający kondycję, wyskok, siłę i szybkość. Trening ten pozwala mięśniom uzyskać maksymalną siłę w najkrótszym czasie. Opiera się na dwóch podstawowych zjawiskach związanych z funkcjonowaniem mięśnia i wytwarzaną przez niego siłą – rozciągnięcie - skrócenie się.

Trening plyometryczny po raz pierwszy został wykorzystany w latach 50-tych ubiegłego wieku przez radzieckich trójskoczków. Badania prowadzone w latach 70-tych XX wieku przez liczną grupę biomechaników, fizjologów oraz biochemików, pozwoliły pogłębić wiedzę dotyczącą tego typu treningu. Aktualnie jest on wykorzystywany przez zawodników wielu dyscyplin sportu, chcących poprawić szybkość i siłę kończyn dolnych. Jest to rodzaj treningu siłowego, który pozwala w bardzo krótkim czasie osiągnąć znaczącą poprawę siły i szybkości nóg. Jednak, jak każdy trening, również trening plyometryczny posiada swoje wady.

Jak korzystać z plyometrii podczas swojego treningu?

  • Przede wszystkim, przed przystąpieniem do ćwiczeń, nigdy nie zapominaj o rozgrzewce. Ta przed treningiem plyometrycznym powinna zawierać ćwiczenia rozciągające, wzmacniające (np. przysiady, wypady) oraz zwiększające ruchomość w stawach (m.in. krążenie w stawach skokowych i kolanowych).
  • Unikaj zeskoków ze zbyt dużych wysokości.
  • Kontroluj na bieżąco odczucia bólowe podczas ćwiczeń - w razie bólu, zrezygnuj z ćwiczenia.
  • Wydłużaj okres hamowania bezpośrednio po zeskoku.
  • Dobierz odpowiednie obuwie i rodzaj podłoża - nie skacz na betonie i twardych nawierzchniach.

Jeśli chcesz przejść do ćwiczeń kiliknij TUTAJ :)

Pamiętaj!!!

Trening plyometryczny bardzo obciąża układ mięśniowo – kostny i jego długotrwałe stosowanie może prowadzić do powstania wszelkiego rodzaju przeciążeń, a nawet kontuzji. Ćwiczenia plyometryczne można stosować jako alternatywny sposób na rozwijanie zdolności siłowo–szybkościowych kończyn dolnych i nie powinny być stosowane jako jedyny trening wzmacniający.  

Źródło: www.womenshealth.pl, www.trener.pl

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >