Triathlon – zawody dla prawdziwych twardzieli

Triathlon jest dyscypliną, która powstała z połączenia trzech konkurencji wytrzymałościowych: pływania, jazdy na rowerze i biegu. Zawodnicy startujący w tego typu zawodach muszą solidnie trenować przez cały rok, aby móc dotrzeć na metę w jak najkrótszym czasie.

Zawodnik pokonuje dystans kolejno, płynąc, jadąc na rowerze, a na końcu biegnąc. Czas końcowy, według którego odbywa się klasyfikacja, obejmuje również zmianę stroju i niezbędnego sprzętu. Podczas startu sportowcy nie mogą korzystać z pomocy z zewnątrz, oprócz wolontariuszy zajmujących się dostarczaniem żywności na trasie. Zabronione są też taktyki zespołowe, które np. podczas jazdy rowerem mogą doprowadzić do zmniejszenia oporu powietrza. Naruszenie przepisów powoduje kary czasowe (od 1 do 12 min), co może być bardzo nieopłacalne.

Triathlon rozgrywany jest na kilku dystansach:

Super Sprinterski: 0,6 km pływania / 15 km jazdy na rowerze / 3 km biegu Sprinterski: 0,75 km pływania / 20 km jazdy na rowerze / 5 km biegu Olimpijski: 1,5 km pływania / 40 km jazdy na rowerze / 10 km biegu International Triathlon Union (ITU) – długi dystans: 4 km pływania / 130 km jazdy na rowerze / 30 km biegu Half -Ironman: 1,9 km pływania / 90 km jazdy na rowerze / 21 km biegu Ironman: 3,8 km pływania / 180 km jazdy na rowerze / 42 km biegu Ultraman Triathlon: 10 km pływania / 421 km jazdy na rowerze / 84 km biegu

Triathlon jest specyficzną dyscypliną wielobojową, której głównym atrybutem jest wytrzymałość zawodników. Podczas zawodów startujących dzieli się na profesjonalistów i amatorów. Tych drugich, którzy przeważnie stanowią większość, klasyfikuje się według wieku. Dzięki temu zawody triathlonowe stały się tak popularne. Podziały te nie są jednak stosowane wśród zawodowców. Istnieją także grupy wiekowe dla dzieci i młodzieży.

Od 2000 roku (igrzyska w Sydney) triathlon jest dyscypliną olimpijską rozgrywaną na dystansie 1,5 / 40 / 10.  Pierwszym mistrzem olimpijskim został Simon Whitfield, który pokonał dystans w czasie 1:48:24.02, natomiast pierwszą mistrzynią olimpijską była Brigitte McMahon, która osiągnęła wynik 2:00:40.52.

Na całym świecie triathlon jest uprawiany przez ponad 20 mln osób. Najbardziej prestiżowe zawody to 1/2 IRONMAN i IRONMAN. Najbardziej elitarne natomiast są Mistrzostwa Świata w Triathlonie na Hawajach, które odbywają się w miejscowości Kona na Big Island.

W Polsce początki triathlonu sięgają 1995 roku, kiedy to dyscyplinę tę uprawiało 50 pasjonatów. Dziś jest ich już około 10 000, a liczba organizowanych zawodów dynamicznie wzrasta. Według danych statystycznych największym powodzeniem cieszą się zawody w Gdyni, Poznaniu i Sierakowie.

Szczegółowy kalendarz startów dostępny jest na stronie: http://xtri.pl/kalendarz-triathlon/

Źródło: „Magazyn trenera”, nr 32/2014, str. 41–43.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >