Stretching oparty jest na elementach jogi, gimnastyki i tańca klasycznego. Na dobre wpisał się w karty rekreacyjnego i zawodowego treningu. Aby zapobiec kontuzjom i dłużej cieszyć się zdrowiem, należy pamiętać o rozciąganiu zarówno na początku i na końcu ćwiczeń. Rozróżniamy wiele różnych technik rozciągania. Pokrótce przybliżę kilka z nich, a Ty wybierz formę odpowiadającą Twoim potrzebom.
Najprostszą, najbezpieczniejszą i najczęściej stosowaną formą jest rozciąganie statyczne.
Polega na stopniowym rozciąganiu mięśni do momentu ich maksymalnego oporu. W momencie gdy odczujemy opór, zatrzymujemy ruch na kilka sekund i wracamy do pozycji wyjściowej. Po chwili powtarzamy ćwiczenie. Najlepiej wykonać po kilka serii każdego ćwiczenia. W celu osiągnięcia progresu w ćwiczeniach, z czasem należy zwiększać zakres ruchu, z wyczuciem pokonując opór mięśni. Przy zbyt gwałtownych ruchach i utrzymywaniu pozycji na granicy bólu może dojść do kontuzji, dlatego podczas ćwiczeń należy zachować ostrożność i wsłuchiwać się w to, co mówi nam własne ciało.
Kolejną ciekawą i prostą metodą jest rozciąganie odprężone.
Polega na przeczekaniu napięcia związanego z odruchem rozciągania, które jest naturalną obronną reakcją organizmu. Jego zadaniem jest ochrona stawów, mięśni i ścięgien przed uszkodzeniem. Rozciąganie to polega na utrzymaniu danej pozycji ciała od kilku sekund do kilku minut. Podczas ćwiczeń odruch na rozciąganie (mioatyczny), męczy się ciągłym pobudzaniem i odpuszcza, co pozwala na pogłębienie pozycji i utrzymanie jej przez określony czas. Podczas wykonywania tej techniki, ruch należy wykonywać wolno, z zastosowaniem spokojnego i długiego oddechu pomagającego w relaksacji. Metoda sprawdza się w ćwiczeniach, których możliwe jest utrzymanie stabilnej pozycji w dłuższym czasie.
Często na zajęciach grupowych w klubach fitness pojawia się kolejna odmiana stretchingu –rozciąganie dynamiczne.
Jest to forma rozciągania, która zwiększa zakres ruchomości w stawach poprzez kontrolowane, płynne, wielopłaszczyznowe ruchy. Trening ten oparty jest na funkcjonalności. Zwiększa elastyczność, siłę i poprawia stabilność stawów. Dzięki wymachom, krążeniom i rotacjom we wszystkich trzech wymiarach, stymulowane jest uwalnianie mazi stawowej, która odżywia stawy i zmniejsza tarcie. Jest to forma rozciągania, często stosowana podczas zajęć fitness.
Wyżej opisane formy rozciągania można wykonywać samemu. Istnieje jednak kilka form stretchingu, które można ćwiczyć w parach. Jedną z takich form jest technika relaksacyjna.
Polega na rozciąganiu przez partnera w czasie jednej minuty minimum jednego stawu. Powoduje to stopniowe rozluźnienie mięśni. Rozciąganie relaksacyjne wyjątkowo skutecznie poprawia elastyczność mięśni i ścięgien. Napięcie podczas ćwiczeń powinno być dość silne, dlatego warto ćwiczyć z zaufaną osobą, która stopniowo dostosuje nacisk do naszych możliwości.
Wymienione metody stretchingu zapobiegają bólom pleców i poprawiają giętkość całego ciała. Systematycznie wykonywane ćwiczenia pozwalają zwiększyć ruchomość w stawach nawet o kilka centymetrów oraz zapobiega powstawaniu przykurczów mięśniowych, spowodowanych nieodpowiednią pozycją ciała w trakcie codziennych zajęć.
Stretching to wspaniały i bezpieczny trening pomagający zachować zdrowie, smukłą sylwetkę i wspaniałe samopoczucie, dlatego nie zapominaj o nim podczas codziennych ćwiczeń!
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >