Taśmy TRX, czyli trening w podwieszeniu

Marzy ci się przyrząd do ćwiczeń, który jest lekki, mały i można go zabrać ze sobą właściwie wszędzie. A może szukasz alternatywy dla ćwiczeń siłowych i pragniesz doświadczyć nowych wyzwań? Jeśli tak, to trening z taśmami TRX jest właśnie dla ciebie!

Czym jest TRX?

Jest to zestaw regulowanych pasków, zrobionych z niezwykle wytrzymałego polimeru, których kształt przypomina literę Y. Pasy te służą do treningu w zawieszeniu, podczas którego trenujący wykorzystuje obciążenie własnego ciała. Najczęściej pasy zaczepia się o drążek, drzwi, drabinkę lub drzewo. Dzięki temu, że ważą niewiele, można je zabrać na każdy trening, zarówno w hali, jak i w terenie.  

Trening w zawieszeniu to coraz popularniejsza metoda wysiłkowa. Podczas ćwiczeń trenujący wykorzystuje obciążenie własnego ciała i walczy z grawitacją. Dzięki temu, że taśmy nie są stabilnym przyrządem, aby utrzymać równowagę, trzeba napinać wiele mięśni.

Taśmy pozwalają bezpiecznie wykonać wiele różnorodnych i ciekawych ćwiczeń budujących siłę, równowagę i elastyczność mięśni.

Skąd to się wzięło?

 

Twórcą metody treningu w zawieszeniu jest amerykański komandos, który wpadł na pomysł stworzenia mobilnego urządzenia do ćwiczeń. Zrobił to, ponieważ żołnierze wyjeżdżający na misję nie mogli zabrać ze sobą ciężkiego sprzętu do ćwiczeń. Pasy miały im pomóc utrzymać formę nawet w trudnych warunkach (na okrętach, łodziach podwodnych czy w prowizorycznych bazach wojskowych). Urządzenie musiało zajmować niewiele miejsca, być lekkie i jednocześnie zmuszać do pracy jak największą grupę mięśni. Taśmy okazały się strzałem w dziesiątkę.

Jak ćwiczyć?

 

Podstawowymi ćwiczeniami z użyciem taśm są przysiady na jednej lub dwóch nogach, pompki z rękoma lub nogami w uchwytach, podciąganie się w pozycji stojącej lub leżącej oraz podskoki. Podczas treningu z TRX przyjmujemy różne niestabilne pozycje: balansujemy na jednej nodze, wychylamy się mocno w różne strony lub utrzymujemy się tylko na rękach. Liczba ćwiczeń jest nieograniczona. Aby utrzymać równowagę, musimy napinać mięśnie całego ciała. Dzięki temu trening działa wszechstronnie z mocnym zaangażowaniem mięśni brzucha, które stabilizują cały tułów.

Zobacz, jak można ćwiczyć z TRX: 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >