Sprawdzone sposoby na pozbycie się kolki

Sposobów na pozbycie się kolki jest kilka. Skłony i ćwiczenia oddechowe zazwyczaj pomagają w pierwszych objawach tego nieprzyjemnego stanu. A co robić, żeby w ogóle nie dopuścić do kolki? Oto kilka wskazówek.

Kolką nazywamy ból, który pojawia się nagle i jest umiejscowiony w górnej części brzucha pod żebrami. Dyskomfort ten może utrzymywać się nawet kilka minut. Kolka najczęściej dopada biegaczy, ale znana jest również osobom trenującym inne dyscypliny sportowe. Przyczyną powstawania kolki często są wstrząsy, generowane przez nasz organizm w trakcie wysiłku fizycznego. Narażone na wstrząsy organy wewnętrzne skurczają się i wtedy dochodzi to powstania nieprzyjemnego uczucia, jakim jest kolka.

Kłucie pod żebrami pojawia się także w momencie, gdy nieprawidłowo oddychamy. Połykane przez nas powietrze dostaje się wówczas do układu pokarmowego, a nie do płuc. Trzecią najczęstszą przyczyną jest aktywność fizyczna tuż po posiłku, a czwartą — brak rozgrzewki

Dlatego niezależnie od dyscypliny sportu, którą uprawiamy, trening lub udział w zawodach, powinna poprzedzić odpowiednio długa rozgrzewka. 

W trakcie wysiłku fizycznego, powinniśmy pamiętać o prawidłowym oddychaniu. Aby powietrze nie przedostało się do przewodu pokarmowego wskutek połykania go, należy kontrolować oddech. Bardzo często w trakcie biegu gwałtownie nabieramy powietrze przez usta. Wówczas powoduje ono rozciągnięcie ścian przewodu pokarmowego, a w konsekwencji ból. By się go ustrzec, należy oddychać zgodnie z wypracowanym rytmem. Ważne jest również, by poziom intensywności treningu był dostosowany do naszej kondycji fizycznej.

Należy również pamiętać o zachowaniu odstępu pomiędzy posiłkiem a ćwiczeniami. Przystąpienie do aktywności fizycznej tuż po jedzeniu, z pewnością przyczyni się do powstania kolki. To, jak długa powinna być taka przerwa, jest sprawą indywidualną. Jedni mogą ćwiczyć już po upływie godziny, inni aby, uniknąć kolki, po posiłku muszą odczekać nawet 3 godziny.

Dlaczego trzeba zachować odstęp między jedzeniem a treningiem? W trakcie ćwiczeń mięśnie potrzebują więcej krwi, aby prawidłowo pracować. Jeżeli w tym samym czasie w organizmie zachodzi trawienie, które również wymaga odpowiednich ilości krwi, wówczas naczynia krwionośne wątroby zaciskają się, aby zapobiec wykorzystaniu krwi przez aktywne mięśnie, co może skutkować pojawieniem się kolki. Ważne jest nie tylko to, kiedy jemy, ale również – co. . Powinniśmy ograniczyć posiłki tłuste i ciężkie oraz bogate w błonnik pokarmowy.

Jeżeli zastosujemy się do tych porad, a kolka mimo wszystko będzie nas często łapać, z pomocą przyjdą ćwiczenia oddechowe i fizyczne. Przede wszystkim należy pracować przeponą — rytmicznie wciągamy i wypinamy brzuch, wykonując głęboki wdech i wydech. Jeśli ból jest bardzo silny, wykonujemy skłon, w którego trakcie przez kilkanaście sekund nie wypuszczamy powietrza. Możemy też uciskać ręką bolącą część brzucha.

Innym typem ćwiczeń na kolkę, jest rozciąganie prawego i lewego boku.  Jeżeli często cierpimy z powodu kolki, powinniśmy systematycznie wykonywać ćwiczenia na przeponę i wzmacniające mięśnie brzucha. Co ważne, gdy już pojawi się ból pod żebrami, nie siadamy i nie kucamy — te pozycje zwiększają napięcie mięśni.

 

Źródło: fitness.wp.pl

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >