Pływanie - najlepszy sposób na piękną i smukłą sylwetkę

Naukowcy z Indiana University przebadali osoby rekreacyjnie uprawiające sport. Okazało się, że ci, którzy pływali, mieli więcej beztłuszczowej masy mięśniowej, węższe talie i mniejsze obwody w biodrach, niż osoby uprawiające inne sporty. Potrzebujesz lepszych argumentów, żeby wybrać się na basen? Ok, jest tam ratownik, na którego z pewnością chętnie popatrzysz! Myślę, że już teraz jesteś przekonana i wybierzesz się popływać :)

Dlaczego woda?

Sekretem treningu w basenie jest odciążający wpływ wody. Wystarczy, że się w niej zanurzysz, a już czujesz się lżejsza. Pokonywanie dystansu w wodzie, angażuje do pracy niemal wszystkie partie mięśni, dzięki czemu pływając podkręcamy metabolizm i szybciej uzyskujemy zgrabną sylwetkę. Pływając spokojnie przez godzinę możemy spalić nawet 500 kcal. Podkręcając tempo, na jednym treningu możemy zgubić nawet 700 kcal!

Woda ma około 800-krotnie większą gęstość niż powietrze, dlatego każde odepchnięcie działa jak trening oporowy dla ramion, nóg, bioder i pośladków. Oprócz spalania kalorii, podczas pływania pracujemy na budowaniem masy mięśniowej, dzięki czemu nasz metabolizm przyspiesza, a kalorie tracimy jeszcze długo po wyjściu z wody i wyschnięciu włosów.

Mimo, że woda jest brutalna dla tłuszczu, ma łagodne i zdrowotne właściwości dla całego ciała. Dzięki zanurzeniu, stawy są odciążone i odpoczywają od męczącej je siły grawitacji. Woda ma więc działanie zbawienne dla osób z chorymi stawami lub problemami z kręgosłupem. Poza tym, trening w wodzie zalecany jest osobom, które nie lubią się pocić. Będąc w basenie unikamy przepoconego ubrania, które czasem zniechęca ludzi do podejmowania aktywności fizycznej.

Kolejnym argumentem przemawiającym za pływaniem jest to, że ćwicząc na kąpielisku, jesteś mniej narażona na urazy i kontuzje, niż podczas innych aktywności. To czyni pływanie sportem dobrym dla wszystkich - niezależnie od wieku i kondycji.

Jak ćwiczyć?

Jeśli dawno nie pływałaś - zacznij spokojnie. Nie ma nic gorszego, niż rzucanie się na "głęboką wodę" i szybka rezygnacja. Aby trening przyniósł efekty, musisz ułożyć sobie plan, a nie zdawać się na spontaniczność. Przez pierwsze dwa tygodnie pływaj wolno i spokojnie, pokonując na raz 4 długości basenu. Odpocznij do momentu odzyskania oddechu i powtórz ten cykl 5 - 10 razy. Po tych kilku tygodniach, możesz przejść do treningów interwałowych, wykonując np. 4 razy 50 metrów z minutą przerwy, następnie 2 razy 50 metrów i 45 sekund przerwy, a na koniec 2 razy 50 metrów i 30 sekund przerwy. Jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, zawsze korzystaj z pomocy i wiedzy instruktora, pełniącego dyżur na twojej pływalni.

Źródło: Womens Health 01-02/2015, s.64-69.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >