Pływaj mądrze!

Lato tuż, tuż, więc niebawem zaczniemy szturmem wyjeżdżać nad jeziora, morza i oceany :) Wiele osób będzie też częściej niż dotychczas korzystać z basenów - zarówno tych na zewnątrz jak i krytych. Super, pływanie jest przecież bardzo zdrowe...ale czy na pewno?

Nie raz słyszymy, że pływanie jest zdrowe i nie obciąża stawów, więc teraz jest dobra okazja, by urozmaicić nasz trening właśnie o tę aktywność. Ale....no właśnie, pojawia nam się jedno ale! Aby pływanie było zdrowe i naprawdę przyniosło oczekiwane efekty, musimy pływać dobrze technicznie!

Dlaczego? Przecież pływanie jest zdrowe i odciąża stawy…

Owszem, zgadam się, ale jeśli na okrągło pływasz np. tzw. "prezesową żabką", trzymając głowę nad taflą wody (żeby się włosek na głowie nie zmoczył ), dochodzi wtedy do dużego obciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Pływając w ten sposób możesz sobie zaszkodzić. Warto by było nauczyć się pływać krytą żabką, bowiem dzięki poprawnej technice wzmocnisz ciało, a przy okazji podkręcisz układ oddechowy i krążenia.

Pływając "byle jak" narażamy się na przeciążenia. Woda wywiera duży nacisk na nasze ciało i jeżeli źle się w niej układamy, może dojść do bolesnych ucisków oraz pogłębienia schorzeń, które nam doskwierają

Chcąc przemieścić się w wodzie i wykonać w niej jakikolwiek ruch, musimy pokonać jej opór. Aby tak się stało, musimy zaangażować do pracy nasze mięśnie, które powinny pracować w odpowiedni sposób. Jeżeli przyjmiemy nienaturalną pozycję, pracę przejmą mięśnie, których aktywizować nie chcemy i w konsekwencji dojdzie do nieprzyjemnego przeciążenia lub ucisku.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy pływasz dobrze technicznie, zainwestuj w lekcję z instruktorem, który podpowie ci, co zrobić i jak zmienić swoją technikę na lepszą. Tu chodzi o twoje zdrowie i dobre samopoczucie, więc pamiętaj: jeśli masz pływać nieprawidłowo, to lepiej idź pobiegać :).

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >