Pilates – świadoma praca nad ciałem

Popularność metody Pilates sprawiła, że zajęcia tego typu są w grafiku niemal każdego fitness klubu w całej Polsce. Czym właściwie jest Pilates i dlaczego cieszy się takim powodzeniem?

Trochę o historii

Podczas pierwszej wojny światowej Joseph Pilates - pielęgniarz pracujący w angielskim szpitalu, opracował własną metodę ćwiczeń sprawnościowych, które miały na celu usprawnić i przyspieszyć rehabilitację pacjentów przykutych do łóżka. Aby pomóc im odzyskać siły, Pilates przymocował do ich łóżek sprężyny, które rozciągali i ściskali. Po dwudziestu latach Joseph Pilates przeprowadził się do Nowego Jorku. Tam, chcąc pomóc jak największej ilości osób, opracował serię ćwiczeń, które mogły być wykonywane na matach bez żadnych przyrządów, jednocześnie dając tak samo mocne mięśnie.

Z czasem coraz więcej osób próbowało metody Pilatesa i rozpowszechniało ją dalej. Dziś stosuje się ją na całym świecie, a ćwiczą zarówno kuracjusze prowadzeni przez swoich rehabilitantów, jak i entuzjaści fitnessu, trenujący w klubach sportowych.

Co to jest Pilates?

Trening metodą Pilatesa to seria ćwiczeń, które koncentrują się w dużej mierze na mięśniach brzucha. Ćwiczenia obejmują poprawę koordynacji, elastyczności i siły mięśni. Działają nie tylko na brzuch, ale na wszystkie części ciała, ucząc je efektywnej współpracy. Metoda ta łączy ćwiczenia fizyczne z koncentracją umysłu i kontrolą oddechu. Podstawowe zasady Pilatesa : kontrolę, skupienie na „centrum” ciała, koncentrację, precyzję, oddech i płynność, można w pełni zastosować jedynie wówczas, gdy w trening zaangażowanie będzie ciało i umysł.

Wybierz pakiet dietetyczny dla siebie

Gdzie i  jak ćwiczyć?

Ćwiczenia na macie to obecnie najpopularniejsza forma zajęć Pilates, dostępna niemal w każdym klubie fitness w całej Polsce. Podczas wykonywania niekiedy skomplikowanych ruchów, wykorzystuje się grawitację i ciężar własnego ciała. Do urozmaicenia i utrudnienia ćwiczeń dodaje się przybory takie jak piłki, piłeczki, rollery, gumy itp. Inną odmianą Pilates są ćwiczenia wykonywane na specjalnym sprzęcie. Ze względu na to, iż maszyny do Pilates zajmują dużo miejsca, a ich koszt jest dość spory, w Polsce nie ma zbyt wiele miejsc, gdzie prowadzone są zajęcia z ich wykorzystaniem.

Metoda dla każdego

Najlepszym aspektem metody Pilatesa jest to, że ćwiczyć i uzyskiwać niezwykłe efekty może każdy. Podczas ćwiczeń ciało nie jest narażone na ekstremalne wysiłki. Jest to idealna metoda dla ludzi, którzy z powodu bólu stawów lub słabych mięśni unikają wysiłku.

Dlaczego warto ćwiczyć?

Ćwicząc regularnie techniką Josepha Pilatesa zyskasz :

  • Zgrabny i płaski brzuch
  • Zdrowy kręgosłup
  • Elastyczne, smukłe i silne mięśnie
  • Piękną sylwetkę
  • Dobre samopoczucie
  • Lepszą koordynację ruchową

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >