Pamięć mięśniowa

Dawno nie ćwiczyłaś? Nic nie szkodzi, twoje mięśnie pamiętają wszystko!

Przysiady, wypady, wykroki czy biegi, nie będą dla ciebie straszne, o ile nie wykonujesz ich pierwszy raz w życiu. Możesz w to wierzyć lub nie, ale nasze ciało pamięta ruchy, których nauczyło  się nawet 10 lat wcześniej. Dlatego po dłuższej przerwie w treningach nie musisz budować formy od nowa, lecz pracować nad jej polepszeniem. To właśnie dzięki tej pamięci, gdy raz nauczymy się jeździć na rowerze, potrafimy robić to przez całe życie!

Jeżeli kiedyś byłaś mistrzynią w podwórkowych zawodach, a na lekcjach WF ciężko było cię „zdjąć” z boiska, pamięć mięśniowa spowoduje, że jeśli tylko zaczniesz się ruszać, szybko odzyskasz dawną kondycję i siłę. Daj sobie szansę, a twoje ciało szybko przypomni sobie wyuczone wcześniej ruchy. Jeżeli natomiast jesteś zupełnie początkująca, uszy do góry! Każda próba wykonania prawidłowo danego powtórzenia, np. przysiadu czy wykroku, przybliża cię do mistrzostwa. Ciało zapamiętuje, jak należy poprawnie wykonać dany ruch i jeśli tylko będziesz sumienna i dokładna, już niedługo opanujesz podstawowe ruchy do perfekcji.

Gdy ćwiczymy, pobudzamy do działania sensory nazywane proprioceptorami, które nadają sygnał z mięśni i stawów do ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki temu mózg rozpoznaje, jaką pozycję ciała przyjmujemy. Następnie, komórki nerwowe wysyłają informację włóknom mięśniowym, które ją od razu odczytują i wykonują polecenie, a następnie informują o tym mózg.  Ten z kolei wszystko dokładnie zapamiętuje i zapisuje. Gdy następnym razem ponownie wykonujesz ten sam ruch, ale już lepiej i dokładniej, mózg edytuje dane i zapisuje ich ulepszoną wersję. Warto więc od początku uczyć się poprawnej techniki, aby zbyt często nie edytować tego, co mamy w pamięci :).

Pamiętaj! Powrót do formy po jakiejkolwiek przerwie zajmuje chwilę, ale nie musi to oznaczać, że walka jest przegrana. Nie nastawiaj się od razu na przebiegnięcie maratonu czy start w zawodach Bikini Fitness. Musisz wziąć pod uwagę, że z każdą dekadą naszego życia maleje zdolność do budowania masy mięśniowej  oraz kondycji (niestety zwiększa się natomiast zdolność ogranizmu do odkładania zbędnego tłuszczyku). Nie zniechęcaj się jednak. Im wcześniej ruszysz na trening tym szybciej zobaczysz efekty. Nie jedna mama, np. po urodzeniu dziecka, dochodzi do lepszej formy, niż przed ciążą. Wszystko da się zrobić! Potrzeba tylko wytrwałości i systematyczności w swoich postanowieniach!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >