Kilka słów o nordic walking

Co oznacza ta angielska nazwa coraz bardziej znanej, lubianej i praktykowanej dyscypliny sportu? Nordic walking to po prostu zwyczajny marsz wzbogacony techniką odpychania się od podłoża przy pomocy specjalnie zaprojektowanych kijków. Umiejętne używanie kijków angażuje do pracy mięśnie ramion i tułowia, odciążając przy tym nogi. Dzięki tulu zaletom daje świetne efekty treningu ogólnorozwojowego. Odpowiednia technika marszu pozwala poruszyć 90 % mięśni całego ciała.

Kto może chodzić z kijami?

Najlepsze w tej dyscyplinie jest to, że może ją uprawiać każdy, bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej. Nordic walking wykorzystuje się także w procesie rehabilitacji wielu schorzeń, dlatego zalecany jest naprawdę wszystkim. To świetna propozycja dla osób, które chcą utrzymać dobrą figurę lub zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

 Wybierz pakiet dietetyczny dla siebie

Dzięki zastosowaniu kijków uruchamiane są mięśnie niemal całego ciała. Wydatek energetyczny zwiększa się, a co za tym idzie, spalamy znacznie więcej kalorii niż podczas normalnego marszu bez kijków. Podczas marszu kije przejmują część ciężaru ciała, przez co kręgosłup i nogi nie są aż tak obciążone, jak w przypadku zwykłego marszu lub biegu.

Zalety

  • Z kijkami można chodzić wszędzie i o każdej porze roku, bez względu na ukształtowanie terenu i warunki pogodowe.
  • Jest to bezpieczna forma aktywności, która nie obciąża nadmiernie układu sercowo-naczyniowego.
  • Nie wymaga dużego nakładu finansowego – wystarczą kijki i dobre obuwie.
  • Technika marszu jest prosta do opanowania.

Gdzie i z kim?

Do uprawiania nordic walkingu nie potrzebna jest żadna sala sportowa. Maszerować można wszędzie: po chodniku, w lesie, w parku, w górach, na plaży – im bardziej urozmaicony teren, tym lepiej i ciekawiej. Miłośnicy tej dyscypliny maszerują wszędzie, bez względu na pogodę i porę roku. Marsz na powietrzu to świetna okazja do wsłuchania się w siebie, relaks i porządkowanie myśli. Jeśli nie masz czasu na spotkania ze znajomymi, zaproponuj im wspólne spacery. Trening w grupie daje możliwości do rozmów i żartów, przez co staje się jeszcze bardziej atrakcyjny.

Systematyczne uprawianie sportu zapewnia świetne samopoczucie i zdecydowanie służy utrzymaniu zdrowia. Nordic walking jest jedną z najbezpieczniejszych form aktywności, lecz jeśli zastanawiasz się, czy na pewno możesz uprawiać tę dyscyplinę sportu, skontaktuj się z lekarzem.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >