Kiedy ćwiczyć, a kiedy unikać treningu?

Często podejmując decyzję o zmianie siedzącego trybu życia na bardziej aktywny, stajemy przed pytaniem, kiedy jest najlepszy czas na trening. Dookoła słyszysz wiele sprzecznych informacji. Jedni radzą ćwiczyć rano, inni wieczorem. Niektórzy mówią, że najlepiej na czczo, inni przed treningiem zalecają wzmocnić się solidną porcją węglowodanów. Jak się nie pogubić i jak wybrać najlepszy czas na trening? Poniżej opiszę, kiedy najlepiej ćwiczyć oraz kiedy lepiej tego nie robić.

Warto ćwiczyć i rano i po południu

Jeśli jesteś rannym ptaszkiem, dobrze będzie, jeśli na trening wybierzesz się przed pracą, najlepiej po lekkim śniadaniu. Taka dawka ruchu zapewni Ci świetny początek dnia i zadziała lepiej niż poranna kawa. Jeżeli natomiast nie należysz do grona osób wstających przed budzikiem, postaw na trening w godzinach popołudniowych. Badania dowodzą, że najwięcej siły mamy między godziną 16.00 a 17.00 - to właśnie najlepszy czas na intensywny trening.

Zrób przerwę w pracy

Najlepszym lekarstwem na znużenie i ospałość w pracy jest rozruszanie zastałych kości. Gdy twoja głowa odmawia współpracy i jedyne, o czym myślisz siedząc za biurkiem, to łóżko, wstań i wyjdź na szybki spacer dookoła biura. Dziesięć minut intensywnego marszu powinno wystarczyć, aby wrócić do pracy w lepszym nastroju i pracować bardziej wydajnie.

Z lekkim przeziębieniemJeżeli objawy choroby występują powyżej szyi - bolące gardło, katar - łagodne ćwiczenia mogą być pomocne. Substancje uwalniające się w organizmie podczas ćwiczeń złagodzą objawy infekcji.

Podczas menstruacji

Endorfiny poprawiają nastrój i łagodzą ból, dlatego czas menstruacji to świetny moment na trening szybkości i siły.

NIE ĆWICZ GDY:

  • Masz objawy grypy

Jeżeli doskwiera ci infekcje wirusowa lub bakteryjna i masz objawy poniżej szyi - kaszel, ból mięśni, problemy żołądkowe, gorączkę - trening to zły pomysł. Lepiej zrobisz, zostając w domu. Podczas takich chorób należy przyjmować dużo płynów i dużo spać.

  • Bolą mięśnie

Zwykły, niewielki ból mięśni jest w porządku, ale zespół opóźnionego bólu mięśniowego pojawiający się 2 - 3 dni po treningu, to objaw wymagający uwagi. Jeżeli masz problemy z poruszaniem się i krzywisz się z bólu, lepiej zrób sobie przerwę od intensywnych treningów. Ćwiczenia w takim stanie niosą za sobą ryzyko kontuzji.

  • Po obfitym posiłku

Po obiedzie twój system trawienny ciężko pracuje, przetwarzając jedzenie. Trzeba dać mu wtedy odpocząć i nie męczyć go dodatkową aktywnością. Najlepiej jeśli po posiłku odczekasz 1,5 - 2 godziny, w przeciwnym razie mogą dopaść cię kolki, wzdęcia lub gazy.

  • W upale

Jeżeli temperatura powietrza przekracza 30°C, lepiej zrobisz, ćwicząc w klimatyzowanym pomieszczeniu. Wówczas na trening najlepiej wybierać wczesny ranek lub wieczór, aby nie było tak gorąco. Podczas ciepłych dni, koniecznie pamiętaj o nawodnieniu.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >