Czym właściwie jest stretching?

Stretching to naturalna forma uelastycznienia i zwiększenia ruchomości w stawach. Chyba każdy zna to uczucie, kiedy budzisz się rano, zaczynasz przeciągać i wyciągać ręce w górę, krzywiąc się na boki. Przyjemnie, prawda?

Rozciąganie to wrodzona potrzeba usprawniania ciała i pozbywania się napięć w mięśniach. Często jednak zapominamy o tym podczas codziennego treningu. Istnieje wiele form prawidłowego stretchingu. Wybierz odpowiednią dla siebie i, zgodnie z naturą, rozciągaj się codziennie.

Stretching potocznie zwany rozciąganiem, jest świetną metodą na utrzymanie sprawności ruchowej przez całe życie. Polega on na stopniowym rozciąganiu poszczególnych części ciała (stawów, ścięgien i grup mięśniowych). Dzięki ćwiczeniom rozciągającym mięśnie stają się bardziej gibkie i elastyczne. Rozciągać mogą się wszyscy. Nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Stretching to wspaniała metoda na zredukowanie napięć mięśniowych wywołanych siedzącym trybem życia oraz stresem.

 Wybierz pakiet dietetyczny dla siebie

Rozgrzewka

Bardzo ważne jest, aby przed rozciąganiem przygotować ciało do pracy. W tym celu należy rozgrzać mięśnie i wszystkie stawy (zaczynając od krążeń głowy, obręczy barkowej, biodrowej, stawów kolanowych i skokowych). Można wykonać trucht, bieg w miejscu, przysiady lub kilka podskoków. Ważne jest, aby zwiększyć ciśnienie krwi, podwyższyć temperaturę ciała i dać mięśniom sygnał do dalszej pracy. Zadaniem rozciągania podczas rozgrzewki jest przygotowanie mięśni do wysiłku oraz zapobieganie kontuzjom. Ćwiczenia rozciągające mięśnie są istotnym elementem każdego treningu. Rozciąganie powinno być częścią rozgrzewki, jak również sposobem na wyciszenie organizmu po wysiłku.

Korzyści związane z regularnym stosowaniem stretchingu:

  • zwiększenie ruchomości w stawach
  • polepszenie ukrwienia mięśni
  • zmniejszenie ryzyka zwichnięć i naderwania mięśni
  • stymulacja do wydzielania mazi stawowej, dzięki której zmniejsza się tarcie w stawach
  • poprawa koordynacji ruchowej
  • ćwiczenia mają wpływ relaksujący i zmniejszający działanie stresu
  • systematyczne ćwiczenia skłonów tułowia poprawia funkcjonowanie jelit
  • rozluźnienie i lepsza regeneracja mięśni po wysiłku

Stretching jest także techniką uzupełniającą, niezbędną w wyczynowym uprawianiu sportów takich jak: biegi, taniec, gry zespołowe, kolarstwo, wspinaczka, kulturystyka i wiele innych.

Jeśli pracujesz przy biurku i nie rozciągasz się regularnie, grożą ci przykurcze, a od ciągłego pochylania się nad stertą papierów – nawet garb! Poświęć 10 min. dziennie na rozciąganie mięśni najbardziej przykurczonych, a efekty odczujesz od razu.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >