W branży fitness nie ustają poszukiwania efektywnych i atrakcyjnych form treningowych. Od jakiegoś czasu w siłowniach i salach fitness coraz częściej zobaczyć można okrągłe hantle w różnych rozmiarach i o różnej wadze. Dzięki nim trening siłowo-wytrzymałościowy zyskał nowy wymiar. Używane przed laty żeliwne kule, powróciły na salę treningową, aby jednocześnie rzeźbić i wzmacniać naszą sylwetkę.
Swój początek Kettlebells (rosyjskie Girya) mają w Rosji, gdzie około roku 1700. pierwszy raz zanotowano ich istnienie. Żeliwne kule używane są przez rosyjskich sportowców od wieków. Na przełomie XIX i XX wieku ćwiczyli z nimi także strongmeni z całej Europy. Po tych czasach Kettlebells w Europie odeszły w zapomnienie. W siłowniach i klubach fitness pojawiło się dużo przyciągających uwagę, fantazyjnych maszyn służących do wyizolowanych ćwiczeń na poszczególne grupy mięśniowe. Maszyny te na jakiś czas wypchnęły Kattlebell z europejskiego rynku. Zapanowała moda na trening typowo kulturystyczny, którego celem była głównie estetyka, a nie siła oraz funkcjonalność. Coraz bardziej rozbudowane i udziwnione maszyny służyły do treningu wyizolowanego, który, owszem, budował duże mięśnie, lecz zupełnie nie funkcjonalne. Na początku XX wieku trening siłowy przeszedł koleją przemianę. Osoby trenujące powróciły do ćwiczeń z wolnymi ciężarami, chcąc dysponować siłą adekwatną do swojego wyglądu. I tu na arenę powróciły Kettlebells, które idealnie służą do treningu funkcjonalnego i globalnego (angażującego całe ciało). Dynamiczny i wszechstronny trening, ukierunkowany jest na poprawę siły, wytrzymałości, spalenie tkanki tłuszczowej i modelowanie całego ciała. Ćwiczenia angażują kompleksowo wszystkie główne grupy mięśniowe oraz te mniejsze, o których często zapominamy.
Trening Kattlebell dzieli się na ćwiczenia zamachowe oraz wzmacniające. Pierwsze poprawiają przemianę materii i ogólną kondycję układu sercowo-naczyniowego, drugie – poprawiają siłę, gibkość i koordynację. Trening doskonale wpływa na utratę tkanki tłuszczowej, bo – jak wiadomo – im więcej mięśni angażowanych jest do pracy, tym więcej kalorii zostaje spalonych.
Trenować z Kettlebell mogą wszyscy, u których nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń z obciążeniem. Waga hantli waha się od 4. do 48. kg, więc zarówno osoba początkująca, jak i zaawansowana znajdzie obciążenie dopasowane do własnych potrzeb.
Zalety treninguKettlebell
- poprawa siły i wytrzymałości bez konieczności zwiększania masy mięśniowej
- angażowanie do treningu więcej niż jednej grupy mięśniowej (ćwiczenia kompleksowe)
- spalanie tkanki tłuszczowej
- usprawnienie funkcjonowania ciała
- lepsza odporność na urazy
Pamiętaj! Zanim rozpoczniesz ćwiczenia z Kettlebell , poproś trenera o przedstawienie poprawnej techniki wykonywanych ćwiczeń.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >