Coretraining – coś więcej niż trening mięśni brzucha

Widoczny sześciopak to najbardziej pożądany efekt treningowy wśród osób uczęszczających na siłownię i zajęcia fitness. Istnieje wśród nich przekonanie, że wieloma seriami ciężkich i nudnych ćwiczeń, zbudują oni piękne i silne mięśnie brzucha. Nic bardziej mylnego! Aby osiągnąć naprawdę mocne mięśnie brzucha, należy skupić się nie tylko na mięśniach widocznych – powierzchownych, ale również tych ukrytych, położonych głębiej – stabilizacyjnych, bez których nie dalibyśmy rady utrzymać spionizowanej sylwetki.

Czym jest core?

Core w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza rdzeń, środek, jądro. Lecz jak słowo core połączyć z ćwiczeniami ? Mianowicie core to trening mięśni kompleksu biodrowo-miedniczno-lędźwiowego, które odpowiadają za stabilizację kręgosłupa i miednicy. Odnosi się on do całego zespołu mięśni ulokowanych od bioder po szyję, zarówno od strony klatki piersiowej, jak i pleców. Mięśnie te tworzą gorset opinający środkową część sylwetki człowieka. Pełnią funkcję ochronną (chroniąc kręgosłup i narządy wewnętrzne) oraz stabilizującą (zapewniając stabilność sylwetki podczas wszelkich ruchów).

Nasze nogi i ramiona są tak silne jak nasz core. Osoby zapominające o odpowiednim treningu mięśni „środka” cechują się mniejszą siłą kończyn. Wyobraźmy sobie karatekę, który chce wyprowadzić uderzenie nogą. Jeśli nie posiada on mocnych mięśni centrum, cała moc idzie na utrzymanie prawidłowej sylwetki i utrzymanie równowagi, a nie przekłada się na siłę kopnięcia. To samo dotyczy ciosów czy rzutów.

Podstawowe funkcje mięśni „core”:

  • Zginanie
  • Prostowanie
  • Skręcanie
  • Stabilizowanie

Jak ćwiczyć?

Każdy plan treningowy i każda jednostka treningowa powinna zawierać elementy treningu „core”. Nie muszą to być mozolne i długie zestawy ćwiczeń. Stabilizację mięśni głębokich można uzyskać przez wykonywanie podstawowych i efektownych ćwiczeń.

Jednym z nich jest znana i lubiana deska – „plank” oraz jej modyfikacje.

Pamiętaj, że CORE to nie tylko mięśnie brzucha, ale także mięśnie całego korpusu.

 

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >