Callanetics – zapomniana technika usprawniania i modelowania ciała

W minionym stuleciu, w czasach gdy we wszystkich fitness klubach na świecie panie z bujną trwałą ćwiczyły w obcisłym body założonym na jaskrawo błyszczące legginsy, głównym trendem w ćwiczeniach był Callanetics. Fantastyczne, niezbyt intensywne ćwiczenia, które modelowały sylwetkę i pomagały wciskać się w ukochane dżinsy. Czym jest metoda Callanetics i dlaczego zniknęła z areny obecnego fitnessu?

Callanetics to zestaw ćwiczeń gimnastycznych, niezwykle popularnych w latach 80., wymyślonych przez Amerykankę, Callan Pinckney. Borykająca się z problemami zdrowotnymi Callan, postanowiła opracować ćwiczenia, które nie będą obciążały stawów i wpłyną na poprawę sylwetki. Moda na Callanetics pojawiła się wówczas, gdy okazało się, że technika ta nie tylko pomaga osobom z problemami z kręgosłupem i stawami, ale również fantastycznie wzmacnia i rewelacyjnie kształtuje mięśnie. Fani tej metody twierdzą zgodnie, że pierwsze efekty widać już po tygodniu ćwiczeń!

Na czym polega Callanetics?

Metoda polega na wykonywaniu prostych, a zarazem bardzo skutecznych ruchów ciała w określonej formie oraz kolejności. Podczas ćwiczeń wykonywane są spięcia określonych grup mięśniowych, trwające około 1. sekundy, następnie taki ruch powtarzany jest 20-100 razy. Ćwiczenia wykonywane są na czas (np. 100 sekund) lub na ilość powtórzeń. Krótkie spięcia w sekwencjach po kilkadziesiąt ruchów bardzo wzmacniają i wysmuklają mięśnie. Całkowity czas jednostki treningowej to około 45-60 minut.

Podczas ćwiczeń wykorzystywane są mięśnie głębokie ciała – dlatego ćwiczenia muszą być wykonywane precyzyjnie oraz z ogromną koncentracją.

Podczas ćwiczeń należy pamiętać, aby żadnego ruchu nie wykonywać na siłę. Jeśli jakaś pozycja jest dla Ciebie niekomfortowa, należy wówczas wykonać mniej powtórzeń danego ćwiczenia lub jeśli ćwiczenie sprawia ból – całkowicie zrezygnuj z jego wykonywania.

Najważniejsze podczas ćwiczeń to:

- prawidłowa postawa - kolejność ćwiczeń - liczba i czas powtórzeń - prawidłowy oddech

Co zyskasz ćwicząc metodą Callanetisc?

  • Smukłe i jędrne ciało
  • Płaski brzuch
  • Cellulit zredukowany do minimum
  • Rozciągnięte i wygimnastykowane ciało
  • Elastyczne mięśnie
  • Zlikwidujesz bóle pleców
  • Lepsze samopoczucie oraz świadomość swojego ciała

Zobacz, jak wyglądają ćwiczenia Callanetics z Mariolą Bojarską:

Dlaczego Callanetics nie jest już tak popularny jak kiedyś?

To proste – metoda ta jest zbyt nudna, aby wprowadzać ją w grafiki fitness klubów, w których głównym zainteresowaniem cieszą się obecnie zajęcia dynamiczne typu Zumba czy Spinning. Na rynku pojawiają się coraz nowsze metody ćwiczeń, które sukcesywnie wypierają stare i sprawdzone metody…

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: fitness, sport