Niezależnie od tego, czy podczas ciąży ćwiczyłaś czy nie, warto, abyś po porodzie rozpoczęła na nowo swoją przygodę ze sportem. Regularna aktywność pomoże Twojemu ciału szybciej się zregenerować i wrócić do formy sprzed ciąży. Jakie ćwiczenia można wykonywać po porodzie, a czego lepiej unikać? – Na te pytania odpowiem w poniższym artykule.
Po powrocie z maleństwem do domu nie forsuj się od razu. Daj organizmowi czas na regenerację i dojście do siebie po tym jakże ciężkim i wyczerpującym „ćwiczeniu”, jakim jest poród. Zanim zaczniesz jakiekolwiek ćwiczenia, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Po odczekaniu około tygodnia po porodzie, możesz próbować wykonywać spokojne i lekkie ćwiczenia (jeśli lekarz wyrazi zgodę). Zacznij od ćwiczeń mięśni Kegla. Trzy razy dziennie wykonuj krótkie serie napinania i rozluźniania. W drugim tygodniu po porodzie możesz zacząć ćwiczyć mięśnie pośladków. Leżąc tyłem na podłodze, ostrożnie podnoś biodra w górę i napinaj pośladki.
U kobiet, które nie uczęszczały na gimnastykę w czasie ciąży, dość często występuje rozstęp mięśnia prostego brzucha. Jeśli taka dolegliwość została stwierdzona (przez lekarza) u Ciebie, wstrzymaj się z robieniem fitnessowych ćwiczeń na mięśnie brzucha, ponieważ mogą one wpłynąć na powiększenie się owego rozstępu.
Poza tymi prostymi ćwiczeniami, w pierwszych tygodniach po porodzie nie powinnaś się bardziej forsować. Już sama opieka nad maleństwem i ogrom dodatkowych obowiązków zastąpi dodatkową aktywność.
Po około 1,5-2 miesiącach od porodu możesz powoli wracać do bardziej intensywnych form aktywności. Jeśli urodziłaś siłami natury, możesz zacząć trenować już po 6-8 tygodniach, natomiast jeśli urodziłaś przy pomocy cesarskiego cięcia, daj sobie więcej czasu i odczekaj przed podjęciem treningów około 12. tygodni.
Trening po porodzie powinien być prowadzony w tempie spokojnym i umiarkowanym. Powinnaś skupić się głównie na wzmocnieniu mięśni posturalnych oraz na lekkich ćwiczeniach kardio. Idealnie sprawdzi się wtedy Pilates (pod warunkiem, że nie stwierdzono rozstępu mięśnia prostego brzucha), ćwiczenia typu „Aktywna mama”, na które można uczęszczać ze swoimi pociechami, Nordic Walking, rytmiczne i energiczne spacery w wózkiem oraz pływalnia.
Jeśli na czas treningu nie chcesz rozstawać się z dzieckiem lub nie masz go z kim zostawić, udaj się na zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę, podczas których ćwiczysz razem z maleństwem, co dodatkowo wzmacnia Waszą więź.
Jeśli karmisz piersią, nakarm dziecko przed treningiem, ponieważ do około 1,5 godziny po wysiłku, w mleku może utrzymywać się stężenie kwasu mlekowego, przez co pokarm nie będzie smakował niemowlęciu.
Zatroszcz się o swoją aktywność fizyczną już dziś – niezależenie od tego, czy byłaś aktywna przed porodem czy nie. Wysiłek włożony w trening zaprocentuje świetną sylwetką oraz formą, która tak bardzo potrzebna jest przy opiece nad maluszkiem.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >