Aktywna mama = szczęśliwa mama

Jesteś w ciąży i jedyna aktywność, jaka przychodzi ci do głowy, to pstrykanie palcem w pilot od TV!? Pora to zmienić! Jeżeli tylko lekarz nie zabronił ci się ruszać, powinnaś zadbać o formę! Wysiłek podczas porodu porównywany jest do przebiegnięcia maratonu – jak więc chcesz urodzić bez odpowiedniego przygotowania fizycznego!?

Na wstępie warto zaznaczyć, że większość kobiet może regularnie trenować przez całą ciążę. Jednak przed przystąpieniem do ćwiczeń koniecznie zapytaj o zdanie swojego ginekologa. Ćwiczyć należy wówczas, gdy nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Jeżeli przed ciążą byłaś aktywna, zmniejsz obciążenia treningowe i ćwicz dalej w umiarkowanym tempie (pomijając dni, w których przypadałaby miesiączka). Dodaj do tego ćwiczenia, które przygotują cię do porodu. Jeżeli jesteś początkująca i dopiero teraz postanowiłaś ćwiczyć, wstrzymaj się przez I trymestr i zacznij treningi w 4. miesiącu (na początek lepiej dmuchać na zimne i poczekać aż „zarodek” dobrze się zagnieździ). Gdy minie I trymestr i lekarz pozwoli, zacznij spokojnie ćwiczyć.

Ach ta ciąża!Dla jednych stan błogosławiony, dla innych zmora. Każda z nas inaczej przechodzi ten okres w życiu. Wszystkie jednak powinnyśmy przygotować ciało do wielkiego wysiłku, jakim będzie poród, oraz do tego, by później „dźwiganie” maleństwa i wszystkie codzienne obowiązki nie sprawiały nam trudu. Często już w początkowych etapach ciąży zaczynają się pierwsze bóle kręgosłupa. Warto o tym pamiętać i w miarę możliwości wzmacniać plecy odpowiednio wcześnie. Później, podczas 9 miesięcy ciągłego przyrostu wagi oraz rosnącego brzucha, plecy dostają porządnie w kość, dlatego trzeba o nie dbać i ćwiczyć przez cały czas.

Wiele mówi się o tym, że ruch mamy wpływa pozytywnie również na maleństwo. Dzięki umiarkowanej aktywności dotleniamy każdą komórkę ciała – nawet te nowopowstałe:) Dzięki aktywności poprawi się też stan twojej skóry i być może uda ci się przejść przez ciążę bez rozstępów. Ćwiczenia pomogą uniknąć cukrzycy ciążowej i poprawią samopoczucie.

Czy są jakieś dyscypliny sportu, których należy unikać w ciąży?

Przede wszystkim należy zrezygnować z aktywności, podczas których możemy nabawić się kontuzji. Jazda konna, rower, gry zespołowe, bieganie dłuższe niż 3 km, sporty motorowodne, wspinaczka, nurkowanie, windsurfing itp. należy odłożyć na bok i skupić się na treningu prozdrowotnym. Najlepsze będą zajęcia typu „aktywna ciąża” prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów.

Regulamin ćwiczeń w ciąży:

1. Ćwicz regularnie przez całą ciążę. 2. Dobierz ćwiczenia odpowiednio do swojego stanu zdrowia i trymestru ciąży. 3. Zakładaj wygodny, luźny i przewiewny strój. 4. Ćwicz, gdy nie jest za gorąco (najlepiej 20 stopni). 5. Pij dużo wody. 6. Nie przegrzewaj się. 7. Nie trenuj zaraz po posiłku. 8. Jeśli czujesz jakiś dyskomfort lub ból, natychmiast przerwij trening. 9. Pilnuj prawidłowego oddechu. 10. Nie forsuj się.

 

 

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >