3 najbezpieczniejsze treningi dla stawów i kręgosłupa

Chcesz zacząć uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach grupowych, ale jesteś początkujący i nie wiesz, od czego zacząć? Oto moja podpowiedź. Poniżej przedstawiam listę najbezpieczniejszych treningów, które mogą stosować niemal wszyscy.

1. Aqua fitness

Jeżeli masz sporą nadwagę, trening w wodzie powinien sprawić ci przyjemność. Dzięki wypornościowym właściwościom wody, będziesz mieć wrażenie lekkości, a wykonasz solidny trening  bez grama potu na koszulce :). Aqua fitness jest też polecany osobom, które wracają do formy po różnych kontuzjach czy operacjach. Woda działa amortyzująco na stawy, a ćwiczenia wydają się proste i lekkie.

2. Zdrowy kręgosłup

Wiele klubów fitness ma już w swojej ofercie tego typu treningi. I choć nazwa sugerowałaby, że są to ćwiczenia "naprawiające kręgosłup", to tak naprawdę są one profilaktyką zapobiegającą problemom z plecami. Jeżeli masz stwierdzone jakiekolwiek schorzenie kręgosłupa, powinieneś zgłosić to prowadzącemu, aby mógł on zmodyfikować dla ciebie dane ćwiczenie lub powiedzieć kiedy lepiej nie ćwiczyć. To ty najlepiej wiesz czego unikać po wcześniejszej konsultacji u lekarza. Wbrew pozorom, zajęcia typu zdrowy kręgosłup nie są lekkie i przyjemne, a naprawdę potrafią dać w kość.

3. Pilates

Metodę tą wymyślił Joseph Pilates z myślą o kontuzjowanych sportowcach, aby pomóc im wrócić do całkowitej sprawności. Celem tego treningu jest wzmocnienie mięśni "środka", czyli całego szeregu mięśni przykręgosłupowych, mięśni brzucha oraz uaktywnienie mięśni głębokich. Ich funkcją jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Ćwiczenia te  odbywają się w wolnym i spokojnym tempie, ale wcale nie są lekkie, bowiem podczas utrzymania określonej pozycji należy mocno skupić się na poprawnym napięciu określonej grupy mięśni. Podczas zajęć zwraca się uwagę na prawidłowe oddychanie, a relaksacyjna muzyka daje nam efekt odprężenia i wyciszenia.

Zaproponowane treningi są na ogół bezpieczne dla każdego, ale pamiętaj, że przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu aktywności fizycznej, powinieneś skontaktować się z lekarzem i zrobić podstawowe badania

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >