Nadzwyczajna Pokrzywa zwyczajna najlepsza w maju.
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L) – gatunek rośliny z rodziny pokrzywowatych (Urticaceae). Występuje w stanie dzikim w Europie, Azji, Afryce Północnej, Ameryce Północnej, a zawędrowała również na inne obszary i kontynenty. Rośnie w wilgotnych lasach i zaroślach oraz bardzo często na trawnikach i grządkach w naszych ogrodach.
Kto z nas, choć raz, nie poparzył się pokrzywą? Chyba nie ma takich osób.
Nie doceniamy tej rośliny, wyrywamy, wyrzucamy, traktujemy w ogrodzie jako uciążliwy chwast. Podchodzimy do niej bardzo ostrożnie, bo dotykając możemy narazić się na dotkliwy ból i bąble na skórze.
Ludzie od dawien dawna wiedzą, że pokrzywa posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych. Zaliczana jest do immunostymulatorów, a więc poprawia odporność organizmu i pomaga w walce z anemią. Pokrzywa zawiera witaminy A, K, B2, C oraz wiele makro i mikroelementów, takich jak magnez, fosfor, wapń, siarkę, żelazo, potas, jod, krzem oraz sód. Dzięki zawartości serotoniny poprawia nastrój, a także przyczynia się do regulacji naszego metabolizmu i utrzymania prawidłowej masy ciała.
Już Hipokrates i Hildegarda z Bingen uważali pokrzywę za leczniczą królową wszelkich ziół. Starożytni Rzymianie leczyli nią reumatyzm i artretyzm, a Kopernik problemy z nerkami. Popiołem z pokrzywy posypywano rany po ugryzieniu przez wściekłego psa, a sproszkowane nasiona dodawano do potraw kobietom w ciąży, w celu ułatwienia porodu. Odwarem z nasion pokrzywy leczono zatrucia grzybami. Pokrzywą leczono też gruźlicę, żółtaczkę, astmę, cukrzycę, kolkę nerkową, ból zęba, uporczywy kaszel oraz astmę. Pokrzywa zastępowała tytoń i palono ją jak papierosy!
A więc zakładamy gumowe rękawiczki i z szacunkiem zbieramy pokrzywę w jak najczystszych terenach, z dala od dróg i przynosimy do domu.
Do celów spożywczych zbieramy pokrzywy niezbyt wyrośnięte, a więc takie, które mają wysokość od 15 do 25 cm i tylko obcinamy trzy górne piętra. Do celów leczniczych najcenniejsza jest pokrzywa kwietniowa, majowa i ewentualnie ta z początku czerwca, jednak do celów kulinarnych późniejsza również jest bardzo cenna! Ważne jest, żeby zebrać ziele nim zacznie kwitnąć, ponieważ wtedy wszystko co najcenniejsze przekazuje kwiatom oraz powstającym w nich nasionom.
Liście pokrzywy należy opłukać, następne sparzyć gorącą wodą, przez co stają się dla nas bezpieczne w dotyku, nie narażają nas na ból i bąble i przestają parzyć, dzięki czemu można je swobodnie kroić i dodawać do sałatek, jajecznicy i innych potraw. Z odrobiną czosnku lub oliwy czosnkowej są bardzo smaczne. Ziele zbierane w miejscach chociaż lekko zacienionych jest bardziej delikatna i soczysta.
Oprócz sałatek - surówek możemy z pokrzywy przygotować zupę, gotowaną jarzynkę a la szpinak, jako dodatek do innych potraw, herbatki czy też świeży sok. Suszona pokrzywa czeka też na nas w zielarniach i aptekach.
Pokrzywa dodawana do potraw poprawi nasze trawienie i metabolizm. Usprawnia pracę trzustki, wątroby oraz żołądka. Pomocna jest w leczeniu chorób układu moczowego, działając moczopędnie pomaga wydalać z organizmu substancje toksyczne. Reguluje gospodarkę płynów w organizmie. Stosowana jest często w leczeniu artretyzmu. Zaleca się stosowanie pokrzywy przy biegunkach i nieżytach jelit. Działa stymulująco na produkcję przeciwciał podczas infekcji. Ma działanie krwiotwórcze, co sprawdza się w leczeniu anemii i niedoborów składników mineralnych.
Napar z pokrzywy sporządzamy z 2 łyżek suszonych liści zalewając szklanką wrzątku. Następnie po odczekaniu paru minut przecedzamy i taką herbatkę pijemy 2-3 razy dziennie między posiłkami. Można też użyć świeżych liści.
Ale… jak zawsze są i przeciwskazania w stosowaniu pokrzywy.
- dla pań zmagających się z chorobami dróg rodnych, nowotworami i cystami macicy, częstymi krwotokami z dróg rodnych spowodowanymi polipami,
- przewlekłe choroby nerek, w przypadku obrzęków serca, spowodowanych ostrą niewydolnością nerek.
- nie stosować pokrzywy jednocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi.
- pokrzywa jest jednak doskonała dla osób, które mają podwyższony poziom cukru we krwi. Osoby, które już przyjmują leki na cukrzycę nie powinny używać pokrzywy, ponieważ ziele to nasila ich działanie.
Przy nieco podwyższonym poziomie cukru we krwi, nim zacznie się stosować leki przeciwcukrzycowe, warto zacząć od stosowania pokrzywy lub ziołowych mieszanek z pokrzywą i sprawdzić jak reaguje organizm (trzeba regularnie kontrolować poziom cukru i konsultować z lekarzem prowadzącym).
A do tego pokrzywa genialna jest na włosy, zwłaszcza przetłuszczających się. Wzmacnia je i zapobiega ich wypadaniu. Sok lub intensywny wywar można wcierać u nasady włosów, a rozcieńczony wodą stosować jako płukankę.
A więc szacuneczek i dzięki za Twoje dobrodziejstwo nadzwyczajna Pokrzywo zwyczajna!
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >