W zeszłym roku do świata fitness zawitał nowy styl -– BOKWA

Co kryje się pod tą dziwną nazwą? I czy prawdą jest, że wkrótce wyprze tak bardzo lubianą zumbę?

Bokwa – bo (boxing), kwa (kwaito) to energetyczne zajęcia łączące w sobie elementy kickboxingu i rytmicznego tańca kwaito. Być może brzmi to trochę przerażająco, ale nie bez powodu świat oszalał na punkcie tego treningu, a wręcz uznaje go za poważnego konkuretna dla zumby. Dlaczego? Na jego unikalność składa się kilka czynników.

Prekursorem bokwy jest niejaki Paul Mavi, instruktor fitness z zachodniej Afryki, który przez 8 lat treningów i prowadzonych przez siebie zajęć wykształcił swój własny styl. Jego głównym celem było stworzyć coś, co trafi w gusta zarówno dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i seniorów. Postanowił wykorzystać figury stanowiące połączenie liter, numerów i znaków języka migowego.

Brzmi ciekawie, prawda? W trakcie treningu nasze stopy „rysują” litery i cyfry na parkiecie. Dzięki temu na jednej sali treningowej można spotkać koleżankę z pracy, babcię, sąsiada, hydraulika czy dziecko znajomych – litery i cyfry zna przecież każdy. ;-) Bokwa nie wymaga rozliczania kroków „na 8”, tak jak jest to w każdym innym rodzaju fitness, zatem nawet ktoś, kto wcześniej nie miał do czynienia z tańcem bądź też ma problemy z poczuciem rytmu, poradzi sobie z choreografią. Cała magia polega na opanowaniu prostych figur, później nie potrzebujesz już instruktora, by stwarzać własne kombinacje i ćwiczyć samemu w domu. Kroki bokwy są uniwersalne, co oznacza, że niezależnie od tego, w którym zakątku świata ćwiczysz bokwę, ćwiczy się w ten sam sposób.

Jeśli uważasz, że bokwa jest kolejnym treningiem, na którym poruszasz się trochę w rytmBokwa muzyki i po godzinie nie odczujesz żadnego zmęczenia, to jesteś w błędzie – bądź gotowa na strugi potu, przyspieszone bicie serca, a na końcu zastrzyk endorfin który sprawi, że zapomnisz o całym wysiłku. Zajęcia odbywają się w rytmach muzyki afrykańskiej, house i latino. Usłyszysz także aktualne hity muzyki pop, co dodatkowo nakręci Cię i sprawi, że będziesz się świetnie bawić. Elementy kick boxingu dodają treningowi tak zwanego „pazura” i dają szansę na pozbycie się nadmiaru energii, rozładowanie napięcia i stresu związanego z codziennym życiem. Energiczne i szybkie ruchy rąk i nóg pozwalają wymodelować sylwetkę, wzmocnić mięśnie ramion, tułowia, pośladków i nóg. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że jest to trening cardio, który poprawia krążenie i ogólną wydolność organizmu, polepsza kondycję, pozytywnie wpływa na pracę układu oddechowego. Trening bokwy pomoże zrzucić dodatkowe kilogramy i spalić tkankę tłuszczową. Jeden trening to możliwość spalenia nawet 1200kcal!

W Polsce bokwa nie jest jeszcze tak popularna jak za granicą, ale z dnia na dzień ma więcej entuzjastów – instruktorów tego stylu wciąż przybywa, a bokwa coraz częściej pojawia się w ofertach klubów fitness. Warto sprawdzić, czy w Twojej okolicy odbywają się takie zajęcia, bo przepełnione sale i tempo, z jakim przybywa miłośników bokwy na całym świecie, mówi samo za siebie!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: fitness, sport, taniec