Samoobrona – jak skutecznie się bronić?

W dzisiejszym świecie bardzo dużo mówi się o niebezpieczeństwach, które mogą Cię spotkać w miejskiej dżungli, podróży czy podczas codziennego spaceru. Jak sobie z tym radzić?

Jednym ze sposobów jest trening i nauka samoobrony, który nie tylko sprawi, że poczujesz się pewniej, ale także pozwoli Ci odkryć nowe formy aktywności fizycznej. Nie musisz obawiać się, że na treningu spotkasz silnych i mocno umięśnionych mężczyzn, są bowiem specjalne treningi samoobrony dla kobiet. Dobrze, dobrze, ale na czym polega ta samoobrona? – Jest to możliwie  jak najszybszy sposób obezwładnienia napastnika w momencie zagrożenia naszego życia i zdrowia.

Wybierz pakiet dietetyczny dla siebie

Istnieją różne techniki obezwładniania wywodzące się z wielu rodzajów sztuk walki. Najpopularniejszą z nich jest już wcześniej opisywana krav maga.  Ta izraelska technika pozwoli Ci w szybki sposób opanować podstawowe techniki samoobrony, które pozwolą poczuć Ci się bezpieczniej.

Jedną z ostatnio bardziej popularnych metod, które łączą ze sobą budowanie pewności siebie z technikami samoobrony jest japońska Wen Do. Nazwa wywodzi się od dwóch słów i są to Women, czyli kobieta, i Do – droga. Japońska „droga kobiet” łączy w sobie techniki samoobrony psychicznej i fizycznej. Treningi fizyczne polegają na nauce  skutecznego zapobiegania pojawienia się agresji i odpowiednich reakcji na obecną przemoc. Z kolei ze strony psychicznej Wen Do skupia się na pracy nad pewnością siebie i wzrostem samooceny, uczy metod, które pomogą Ci przestać czuć się bezsilną  i nie zdolną do obrony w domu, w pracy czy w szkole. 

Samoobrona

Bardzo ważną rolę odgrywa też asertywność, która oznacza to, że nikt nie ma prawa przekraczać Twoich granic, a Ty masz prawo do ich obrony. Wen Do to sposób samoobrony odpowiedni dla kobiet w każdym wieku, niezależnie od ich sprawności fizycznej czy doświadczenia.  Co ważne, Wen Do może nie tylko nauczyć Cię, jak skutecznie się bronić, ale także poprawić Twoje umiejętności rozwiązywania konfliktów czy samą postawą ciała i wyrazem twarzy zatrzymać napastnika.  Istnieje 16 zasad Wen Do, które są wskazówkami na temat sposobów postępowania w trudnych sytuacjach. Treningi Wen Do odbywają się w większości większych miast w Polsce. W intrenecie dostępne są również nagrania, dzięki którym możesz zobaczyć, w jaki sposób trenerzy pracują na treningach i na co zwracają szczególną uwagę. Tak jak każda inna aktywności fizyczna, Wen Do pozwoli Ci poprawić kondycję fizyczną, a do tego wzmocnić Twoją wytrwałość w dążeniu do celu i przekonać Cię, że potrafisz i dasz radę!

Kolejnym systemem walk, który skupia się na samoobronie, jest hebrajski KAPAP, inaczej „walka twarzą w twarz”. Metoda ta została opracowana przez żydowskich żołnierzy podczas II wojny światowej i miała na celu zwiększyć wytrzymałość fizyczną, a także rozwinąć ducha walki. Podobnie jak Wen Do, KAPAP łączy aspekty fizyczne samoobrony z psychologicznymi. Aby skutecznie się bronić, kobieta musi być asertywna i efektywnie się komunikować. W przypadku KAPAP nie musisz obawiać się wykonywania np. rzutów przeciwnikiem, które mogą okazać się dla Ciebie zbyt trudne.

Trenerzy dostosowują treningi specjalnie dla kobiet ucząc ich tych technik, których wykonanie nie będzie przekraczać Twoich umiejętności czy możliwości. Treningi na sali rzadko kiedy odzwierciedlają realną konfrontację z napastnikiem w sytuacji zaskoczenia i niebezpieczeństwa. Podczas szkolenia KAPAP możesz wziąć udział w projekcie K.O.T., który ma na  celu naukę wykorzystania opanowanych na sali technik w realnych sytuacjach i miejscach. Może to być autobus, szkoła czy dom. Wtedy na trening przychodzisz w normalnym ubraniu, a Twoim zadaniem jest  nauka zastosowania wyćwiczonych na sali technik w  prawdziwej walce.

Kolejnym elementem szkolenia jest T.O.K.. Są to spotkania, podczas których możesz poznać mechanizmy fizjologiczne obecne w Twoim organizmie podczas walki. Między innymi możesz dowiedzieć  się, w jaki sposób redukować stres, a także poznać, jak ważną rolę pełni Twoja psychika podczas samoobrony.

Jak widzisz, jest wiele metod, których nauka może pozwolić Ci skutecznie się bronić, a przy okazji popracować nad pewnością siebie i wytrwałością. Nauka samoobrony może nie tylko poprawić Twoją wytrzymałość fizyczną, ale przede wszystkim pokazać Ci, że Ty i Twoje dobro jesteście najważniejsze i nikt nie ma prawa tego zmienić albo uszkodzić !!!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >