Sauna a odchudzanie

Co wspólnego ma sauna z odchudzaniem? Czy wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej? Jak działa na organizm? W tym artykule spróbuję obalić mit sauny jako sposobu na szczupłą sylwetkę, ale również udowodnię, że mimo to warto z niej korzystać.

Sauna jest zabiegiem fizykalnym powszechnie stosowanym w odnowie biologicznej, jak również do celów leczniczych, kosmetycznych czy higienicznych. Do przegrzania organizmu wykorzystuje gorące powietrze o różniej temperaturze. Coraz częściej możemy je znaleźć w klubach fitness, na basenach, siłowniach. Jednak nie wszyscy wiedzą, jaki wpływ sauna ma na nasz organizm, a co gorsza – jak poprawnie z niej korzystać. Mylnie uważa się, że może być ona sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Ale zanim przejdziemy do sedna, kilka słów o tym, na czym to wszystko polega.

Rodzaje saun

Sauna fińska – inaczej nazywana jest sauną suchą, ponieważ stosowana wilgotność powietrza jest niska, zaś temperatura powietrza wynosi od 75. do 110. stopni Celsjusza. Zarówno ściany w środku kabiny, jak i stopnie, na których się siedzi, wykonane są z drewna (zapewnia to ochronę przed poparzeniem). Powietrze ogrzewane jest przez „ognisko sauny”, czyli piec, bądź też za pomocą grzałek elektrycznych ogrzewających kamienie, które w trakcie zabiegu możemy polewać wodą (powoduje to krótkotrwałe zwiększenie zawartości pary wodnej w powietrzu komory). Kabina zazwyczaj ma 2 lub 3 poziomy, na których dowolnie możemy siadać. Należy pamiętać, że im wyższy stopień, tym wyższa temperatura (odwrotnie zaś jest z wilgotnością powietrza). Warto więc zacząć od najniższej ławy i następnie stopniowo poddawać się wyższej temperaturze.Sauna rzymska – inaczej zwana łaźnią rzymską, parową, cechuje się znacznie niższą temperaturą (około 50. stopni Celsjusza), ale bardzo dużą wilgotnością, sięgającą nawet 100%. Wnętrze wykonane jest z kamienia, ceramiki bądź akrylu, brak tu stopni.

Jak przygotować się do wizyty w saunie?

Przyjęto zasadę, że z sauny korzystać można po upływie jednej godziny od ostatniego posiłku. Przed zabiegiem należy opróżnić pęcherz moczowy, umyć całe ciało i – co bardzo ważne – dokładnie osuszyć je ręcznikiem. Z sauny najlepiej jest korzystać nago, ale – jak wiadomo – nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Zatem zaleca się, by kostium, w którym wchodzimy do kabiny, był wykonany z naturalnego, „oddychającego” materiału i nie zawierał metalowych elementów, które podczas nagrzewania mogą poparzyć naszą skórę. Poleca się okrycie ciała ręcznikiem. 

Dwie fazy – ciepło i zimno

Podstawową cechą sauny jest fakt, że wykorzystuje ona naprzemienne ogrzewanie i ochładzanie ustroju. Często zdarza się, że zapominamy o fazie ochładzania, bez której cały zabieg nie ma zbytniego sensu, co więcej – może być wręcz szkodliwy. Każda z faz trwa od 5. do 12. minut, a więc łączny czas kąpieli w saunie wynosi średnio od 10. do 25. minut.

  • Faza nagrzewania

Podczas tej fazy przebywamy w komorze sauny. Na skutek przegrzania następuje wzrost przemiany materii średnio o 11%, po około 3. minutach obserwujemy zwiększone wydzielanie potu. Naczynia krwionośne rozszerzają się, a temperatura ciała może sięgnąć nawet 39. stopni. Zmniejsza się napięcie mięśni gładkich oskrzeli, przez co łatwiej nam oddychać. Częstość akcji serca wzrasta.

  • Faza ochładzania

W celu ochłodzenia ustroju należy skorzystać z natrysku, zanurzyć ciało w basenie lub polać je zimną wodą. Ochładzanie nie może być gwałtowne. Podczas tej fazy obserwuje się zmniejszenie częstości akcji serca. Każda wizyta w saunie, niezależnie od ilości powtarzanych faz, powinna zakończyć się właśnie ochłodzeniem ustroju!

 

Pamiętajmy, że kąpiel w saunie jest obciążeniem dla naszego organizmu – po zabiegu należy odpocząć około 20. minut i uzupełnić ilość „wypoconych” przez nas płynów. Pomoże w tym wypicie wody mineralnej czy też soku z owoców/warzyw. Szczególnie polecany jest sok pomidorowy ze względu na wysoką zawartość potasu.

 

Sauna – dla kogo?

Wskazania:

  • Przewlekłe schorzenia gośćcowe
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów
  • Trądzik
  • Przewlekłe stany zapalne narządów rodnych
  • Zmęczenie (cel: relaks i odprężenie)
  • Chęć poprawy wydolności organizmu
  • Bóle mięśni

Przeciwwskazania:

  • Przeziębienia i choroby, którym towarzyszy gorączka
  • Choroby zakaźne
  • Jaskra
  • Ciąża
  • Choroby układu krążenia
  • Zaburzenia wydzielania wewnętrznego
  • Choroba nowotworowa
  • Choroby nerek, wątroby

Czy sauna pomaga schudnąć?

Podczas jednego zabiegu utrata wody wydzielonej wraz z potem wynosi zwykle od 400. do 800. ml. Chwilowy spadek wagi spowodowany jest właśnie tym zjawiskiem. Natomiast trudno jest mówić tutaj o odchudzaniu, bowiem sauna w żaden sposób nie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej. Kiedy po wizycie w saunie uzupełnimy płyny (aby uniknąć odwodnienia), waga wróci do poprzedniego stanu. Prawdą jest jednak, że taka kąpiel może wspomagać odchudzanie – robi to pośrednio poprzez usuwanie toksyn z organizmu i ogólną poprawę wydolności. Ma także pozytywny wpływ na psychikę – przynosi uczucie odprężenia i rozluźnienia. Niweluje zmęczenie, jakie towarzyszy nam w czasie diety i ćwiczeń fizycznych. Sauna jest znakomitym sposobem na odprężenie i regenerację organizmu, ale bez odpowiednio dobranej diety i aktywności fizycznej nie jest w stanie pozbyć się za nas zbędnych kilogramów. Zapytaj naszych ekspertów, jaka dieta będzie dla Ciebie najlepsza i jak ćwiczyć, by uzyskać wymarzoną sylwetkę.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: odchudzanie