Wykluczenie osób otyłych

Wykluczenie społeczne bardzo często dotyka ludzi niemieszczących się w tak zwanych normach. Jeśli w społeczeństwie panuje kult pięknego, zdrowego ciała, osoby z nadwagą automatycznie znajdują się na marginesie, gdyż wykraczają poza kanon urody. Szczególnie widoczne jest to wśród dzieci i młodzieży. Tam naprawdę trudno jest być innym.

 

Osoby dotknięte ostracyzmem czują się bardzo źle. Odczuwając skutki odrzucenia, mogą przeżywać takie emocje, jak smutek czy złość. Ich samoocena znacznie się obniża. Często redukują napięcie, podjadając słodycze. Mamy tu do czynienia z błędnym kołem, a więc sytuacją, kiedy poprzez swoje przekonania ograniczamy działania i potwierdzamy zniekształcone myśli.

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy otyli. Od dziecka wszyscy to dostrzegają, nawet rodzice. Czujemy z każdej strony wykluczenie. Pewnego dnia się zakochujemy. Nasz wybranek jest z nami, ale ciągle nas oszukuje, zdradza, wykorzystuje. Nasze myślenie o sobie sprowadza się wówczas do słów: „Nie nadaję się do niczego”. Co robimy? Trwamy biernie w tym stanie, bowiem jesteśmy pewni, że nic dobrego nas nie czeka, bo na to nie zasługujemy. Pozwalamy się dalej krzywdzić i jeszcze mocniej utwierdzamy się w przekonaniu, że nie jesteśmy nic warci. To właśnie odrzucanie przez społeczeństwo wykształca w nas schemat myślowy mówiący, że zmiana nie jest możliwa…

A teraz wyobraźmy sobie, że pojawia się ktoś, kto w nas wierzy, kto chce nam pomóc, kto nie odrzuca nas tylko dlatego, że mamy więcej kilogramów niż on. Wówczas nasza potrzeba przynależności zostaje zaspokojona i jest nam o wiele łatwiej zawalczyć o siebie, coś wreszcie zmienić, w końcu przerwać to błędne koło. Podjąć próbę modyfikacji trybu życia, zadbać o siebie i wytrwać w tym postanowieniu, bo jest ktoś, kto nam kibicuje. Wsparcie społeczne jest bardzo ważne.

Ostracyzm to jedna z najgorszych form agresji. Nie umiemy go odeprzeć, bo godzi w naszą samoocenę, czym zamyka nam usta i ogranicza pole działania. Walka z nim wymaga wysokiego poczucia własnej wartości, które niestety jest ciągle burzone przez brak akceptacji ze strony otoczenia. Warto jednak się nie poddawać, bo to my jesteśmy najważniejsi, niezależnie od tego, co próbują nam wmówić inni. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >