Wiosenne porządki

Za oknami wiosna, czas na porządki. Wielu z nas ma już za sobą mycie okien po zimie i czyszczenie mieszkania na błysk. Niektórym jednak zupełnie nie chce się tego robić.

Wymyślają przeróżne wymówki: a to brak czasu, a to za zimno na mycie okien, a one potem przecież i tak się pobrudzą…

To wszystko prawda i nikogo nie namawiam do kompulsywnego sprzątania ani nawet do tego, aby porządki determinowały nasze życie i żebyśmy co tydzień od rana myśleli jedynie o strzątaniu, bo właśnie nadszedł piątek. Nie – zupełnie nie o to chodzi. Wiosenne porządki oprócz aspektu czysto higienicznego mają jeszcze jedną zaletę – mogą nam poprawić samopoczucie.

Jeśli bardzo nie chce nam się sprzątać i uważamy to za zupełnie bezsensowną czynność, pomyślmy o tym, że robimy coś dla siebie i dla innych.

Popatrzmy, dlaczego warto zmusić się do wiosennych porządków:

  • Przede wszystkim dlatego, żeby było czysto – nie tylko w domu, lecz także w naszym wnętrzu. To właśnie w domu spędzamy najwięcej czasu, dlatego powinniśmy się tu czuć komfortowo, a w tym na pewno nie pomaga zalegający wszędzie kurz i ogólny bałagan. Nasz dom trochę odzwierciedla nasze wnętrze. Zacznijmy od posprzątania domu, a dalej pójdzie łatwiej.
  • Bałagan nie wpływa korzystnie na domowników i relacje między nimi. Wprowadza chaos i utrudnia komunikację.
  • Wiosenne porządki pozwalają pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, od dawna zalegających w domu. Warto to zrobić, aby, po pierwsze, wyrzucić wszystko, co niepotrzebne, a po drugie, pozbyć się ciągłego lęku o przyszłość, o to, że dana rzecz na pewno jeszcze kiedyś się przyda.
  • Pozbywanie się zalegających od dawna gratów to nie tylko wyrzucanie worków ze śmieciami. Ma to również wymiar osobisty – możemy zamknąć jakiś etap w życiu, zrobić miejsce na przyjście nowego. To bardzo ważne i może być pierwszym krokiem do dużych zmian.
  • Pamiętajmy również o tym, że pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy, oczyszczanie naszej przestrzeni może być bardzo dobre dla innych – możemy zebrać paczki dla potrzebującyh i sprawić komuś dużą przyjemność przedmiotami, które nam są zupełnie zdębne.
  • I ostatni bardzo ważny aspekt związany ze sprzątaniem – pomyślmy, ile kalorii możemy spalić, odkurzając, myjąc okna i ścierając kurze czy też biegając po schodach z workami na śmieci.

Myślę, że każdy, kto jeszcze się wahał, właśnie rusza do sprzątania pełen energii :) 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >