Czy możemy jakoś zaradzić tym trudnym emocjom?
Czasami wystarczy jedynie przyjrzeć się bliżej stresowi, frustracji, a także przyczynom ich pojawienia się, aby je choć trochę oswoić. Może okazać się, że nie taki diabeł straszy, jak go malują.
Łatwo jest zdiagnozować objawy stresu. Podobnie dzieje się ze znalezieniem powodu jego wystąpienia. Aby tego dokonać, należy zajrzeć w głąb siebie, zobaczyć, co się w nas kryje, co wywołuje w nas takie negatywne emocje, jakie mamy przekonania wewnętrzne.
Przekonania są bardzo ważną wskazówką dla naszych emocji. To one właściwie nimi kierują. Dlatego właśnie jednych coś denerwuje, a drugich ta sama sytuacja zupełnie nie rusza.
Uświadomienie sobie naszych przekonań, czy też negatywnych automatycznych myśli powoduje, że umiemy całą sytuację ocenić właściwie, bez zniekształcenia, które wynika właśnie z przekonań.
Jeśli coś dobrze znamy, nie boimy się tego aż tak bardzo. Dlatego właśnie pomocne jest poszukiwanie swoich przekonań, bo znając je, umiemy oswoić daną sytuację i być może nie wyda nam się ona aż tak straszna.
Myślę, że jest to znacznie skuteczniejsza strategia niż uleganie negatywnym emocjom, udawanie, że ich nie ma czy też – co chyba najgorsze – ucieczka przed nimi. Dzięki takiemu działaniu możemy uniknąć stałego napięcia i popadania w stres.
Stres, jak wiele różnych chorób, dobrze rozwija się w napiętym organizmie. Niestety, czarnowidztwo powoduje jego stały wzrost. Powstaje błędne koło, z którego bardzo ciężko wyjść. Ale jest to do zrobienia.
Bardzo pomocne mogą tutaj okazaćsię techniki relaksacji. Istnieje wiele metod, które pomagają zrelaksować się, odciąć od rzeczywistości. Warto tutaj również spojrzeć w głąb siebie i dowiedzieć się, co lubimy i na tym właśnie się skoncentrować. Każdy przecież zna siebie najlepiej i dobrze będzie wiedział, co nam pomaga zapomnieć. Przecież w zasadzie prawie każda aktywność jest dobra, jeśli tylko jest nasza i wynika z naszych własnych potrzeb.
Jeżeli jednak koncentracja na ulubionych zajęciach nam nie pomaga, warto skorzystać z porad specjalisty. Terapeuta może zaproponować np. Relaksację Jacobsona, Schultza.
Cały czas jednak będę podkreślała, że warto zrewidować nasze przekonania na temat otaczającego nas świata, bo to właśnie one determinują występowanie reakcji stresowych. Są, więc najważniejsze jeśli chodzi o sposoby radzenie sobie ze stresem, czy też frustracją.
Czasami , kiedy bliżej się sobie przyjrzymy okazuje się, że dana sytuacja nie była aż taka straszna, że na przykład nikt o nas źle nie pomyślał jak się pomyliliśmy na zebraniu w pracy, że to tylko nasza wizja tej sytuacji…jeśli tak właśnie zobaczymy różne nasze doświadczenia okazuje się, że znacznie prościej jest radzić sobie z emocjami.
Kolejnym sposobem na to, aby trochę odciąć się od stresu jest zadbanie o nasze zmysły. Ilu z nas zapomina o nich w codziennych obowiązkach? To duży błąd, ponieważ nasze 5 zmysłów to bardzo ważny element nas samych. Przez nie, jak przez kanały docierają różne bodźce, które mogą być dla nas bardzo trudne. Aby lepiej je znosić, a więc i radzić sobie ze stresem warto więc o nie zadbać. Warto pomyśleć o tym, w jakim otoczeniu czujemy się najlepiej, a co nam bardzo przeszkadza. Czy jest to ciche spokojne środowisko, czy może szum morza, trawa…
Warto wpuścić te wszystkie przyjemne doznania, skoncentrować się na nich i…chociaż trochę zapomnieć o negatywnych emocjach. Warto spróbować – działa.
Pamiętajmy również o zadbaniu o swoje ciało. Zmęczenie i wyczerpanie rodzi niezadowolenie z siebie, a to z kolei jest pożywką dla stresu. Lepiej mieć zdrowe ciało, niż być wrakiem człowieka. Stres wówczas nie musi nawet atakować. Po prostu bierze sobie nas z łatwością.
Co innego, kiedy po wyczerpującym dniu znajdziemy chociaż chwilę na spacer, basen, a może bieganie, czy też taniec. Nie będę pisać tutaj o drogocennym wpływie sportu na nasze samopoczucie i uwalnianie endorfin. Każdy to pewnie wie, ale nie każdy stosuje, bo…tutaj wracamy do naszych przekonań, nastawienia i pozytywnego myślenia – bo łatwo jest się poddać, a czasami wystarczy spróbować prostych sposobów. Dodatkowym atutem będzie tutaj możliwość wzmocnienia swojej odporności, która lubi nam spadać pod wpływem stresu.
Jeżeli jednak to nie pomaga – może warto oddać swój stres i napięcie w ręce specjalisty – psychologa-psychoterapeuty. Lepiej, żeby ktoś udzielił nam fachowej pomocy, niż, żeby stres wpędził nas w chorobę. Czasami samemu nie umiemy znaleźć wyjścia z sytuacji, gdyż stoimy w samym epicentrum. Psychoterapeuta jest zawsze z boku. Może nam pokazać wiele spraw w innym świetle i z innej perspektywy. Dlatego nie należy czekać aż stres nad nami zapanuje. Przyjrzyjmy się sobie, temu co nas boli, czego się boimy i…do dzieła!
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >